Hidrocel testicular - Aspiratie

13-02-2010
octavian001
Nu este medic/terapeut
octavian001
Buna ziua. Am 28 de ani. In urma cu 3 ani am fost diagnosticat (in urma unei ecografii) cu hidrocel stang. Mi s-a dat atunci o trimitere la Spitalul Fundeni si mi s-a spus ca singura solutie este operatia. Problema este ca nu vreau sa fac operatie deoarece cand aveam 18 ani am facut mai multe operatii la Spitalul Militar la mana stanga din cauza unei fracturi 1/3 medie la ambele oase. La ultima operatie am facut stop cardiac pe masa de operatie (din cate stiu eu din cauza prea multor anestezii generale intr-un timp scurt). Presupun ca in cazul operatiei de hidrocel este necesara tot anestezie generala, asa ca ma intelegeti de ce nu vreau sa optez pentru operatie. In ultima vreme m-am interesat si am aflat ca mai exista o solutie pentru indepartarea hidrocelului si anume: aspiratia. Am tot citit pro-uri si contra-uri, stiu ca in cazul aspiratiei, hidrocelul poate sa reapara, dar am vazut ca aspiratia insotita de scleroterapie poate sa aiba succes.
As dori, daca se poate, sa ma ajutati cu niste sfaturi avizate si eventual unde as putea gasi un medic care sa faca aspiratie de hidrocel.
Va multumesc.
1 comentarii
0
18-02-2010, ora 04:04
octavian001
Nu este medic/terapeut
octavian001
Nimeni? Niciun raspuns?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.