hidronefroza - ce este?

05-06-2009
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
Ce este de fapt hidronefroza? multi medici mi-au spus ca aveam hidronefroza, dar nu am inteles niciodata ce e defapt aceasta boala. Tin sa mentionez ca am avut de foarte multe ori infectie urinara, dar am avut si o piatra la rinichi. Va multumesc.
4 comentarii
0
06-06-2009, ora 12:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Probabil ai avut o hidronefroza litiazica produsa prin acea piatra care a obstruat incomplet jonctiunea pielocaliceala sau ureterul ; hidronefroza reprezinta o dilatare a cavitatilor rinichiului, acesta este comprimat, subtiat si, daca piatra nu este scoasa, in timp rinichiul respectiv nu mai functioneaza normal.
0
21-09-2009, ora 12:21
catalin sif
Nu este medic/terapeut
catalin sif
sufar de irc stg 3/4 de la varsta de 2ani intre timp am mai fost diagnosticat cu valva de uretra posterioara care a fost operata am mai facut si un transplant de uretero hidronefroza bilaterala care acum este gr 3 si mai am si am mai avut sonda urinara permanenta si am inteles ca nu se mai poate face nimic in afara de dializa as vrea si eu sa stiu daca pot face un transplat renal.sau ce pot sa fac.?
0
16-09-2010, ora 17:49
victoritadobre
Nu este medic/terapeut
victoritadobre
eu am hidronefroza de gradul 3, dar ce nu inteleg este faptul ca nu mereu mi se spune acelas lucru, spre exemplu marti am fost dusa de urgenta la spital si mi s-a spus ca am hidronefroza, doua zile mai tarziu ca nu am, iar acest lucru mi s-a intamplat de mai multe ori.Care este motivul si ce pot sa fac?
0
18-09-2010, ora 19:56
danaa
Nu este medic/terapeut
danaa
si eu am fost diagnosticata cu hidronefroza, congenitala. Timp de 10 ani am stat cu acest diagnostic, dupa care la un nou consult au spus ca am hipoplazie...Deci cred ca medicii nu prea stiu ce sa spuna... Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.