Hidronefroza grad 2 pe rinichi unic chirurgical

13-06-2008
Diduta
Nu este medic/terapeut
Diduta
Buna ziua.
Ma numesc Dida, am 44 ani si in urma extirparii unui rinichi(hidronefroza) in 1995, am ramas cu un singur rinichi ce functioneaza normal, e marit compensator dar imediat dupa operatie mi s-a spus ca exista la unicul rinchi o dilatare pielocaliceala prezenta si dupa eliminarea urinei din vezica. La controlari repetate(ecografic) a rinichiului (din 6 in sase luni) mi s-a spus ca exista hidronefroza grad 1 la rinichiul unic chirurgical.
In urma urografiei efectuate recent (in luna februarie) nu mi s-a spus care e cauza acestei hidronefrozei si care e posibilitatea de corectare a ei.
Va rog stimati medici, daca puteti sa-mi spuneti ce alte investigatii mai pot face care sa determine cauza hidronefrozei.
Stimati pacienti care v-ati confruntat cu o situatie similara, va rog, daca puteti sa-mi oferiti informatii, va raman recunoscatoare.
Va multumesc tuturor anticipat pentru amabilitate.Cu drag Dida
5 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
v-a fost efectuata o pielografie retrograda? Este posibil sa fie un reflux vezico-ureteral.
Va doare in zona lombara cand urinati?
0
25-03-2009, ora 09:22
Diduta
Nu este medic/terapeut
Diduta
Va multumesc pt interventie.Nu mi-au fos facute alte investigatii decat cele amintite mai sus, mi s-a spus ca asa sunt din nastere, nu am nici o obstructie.
0
01-07-2010, ora 21:14
feliciapavel
Nu este medic/terapeut
feliciapavel
buna ziua!
daca se poate va rog mult un raspuns cat mai rapid la problema mea, fiindca sunt disperata. ieri am simtit dureri la urinare, azi de dimineata, pana la pranz s-au intensificat foarte tare simptomele si am observat ca ultimele picaturi sunt foarte colorate in rosu... deci sange! sunt disperata!!!!!!!!!!!!! am fost de urgenta la un ecograf abdominal unde s-au observat urmatoarele:
- rinichi drept cu IP normal si dilatatie pielocaliceala grad I, 10938 mm, iar rinichiul stang 105/48 mm;
- vezica urinara cu pereti ingrosati 4.5 mm.
mi s-a recomandat ex de urina, cu sediment si urocultura si urografie!!!!!!!!1
spuneti-mi este grav ? sunt disperata, cred ca de fapt panicata de-a dreptul. pot fi probleme care pun viata in pericol, de mi s-a recomandat urografie?
va multumesc mult !!!!!!!! astept raspunsul dvs!
0
02-07-2010, ora 10:49
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
urografia nu este o investigatie care se indica neaparat in cazurile cele mai grave.
Cel mai probabil pare a fi o infectie urinara, de aceea v-a fost recomandata urocultura. Din cauza acelei dilatatii pielocaliceala probabil a fost recomandata urografia pentru a vizualiza tractul urinar. Daca n-au fost vizualizati calculi in principiu nu e nimic de speriat.
0
05-07-2010, ora 14:16
feliciapavel
Nu este medic/terapeut
feliciapavel
Va multumesc mult pentru raspuns. Intre timp am primit rezultatul de la urocultura si urina cu sediment, unde s-au observat eritrocite cca 50/microlitru si 25 leucocite/ microlitru, rare, celule epiteliale, dar bacteriurie clinic nesemnificativa. Mi s-a raspuns din partea medicului ca nu este neaparat nevoie sa fie depistati microbi, fiindca se poate ca aparatul de laborator, in sine sa nu-i sesizeze si ca am totusi infectie urinara. Respect tratamentul dupa care vreau sa repet ecograful, pentru a vedea daca exista schimbare la nivelul rinichiului si vezicii. De remarcat ca incepand cu a doua zi de tratament s-a oprit usturimea la urinare.
Inca o data va multumesc mult pentru interventie si rapiditate in raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •