hipoacuzie perceptie profunda bilaterala

04-07-2008
Maru_19
Nu este medic/terapeut
Maru_19
Fratele meu a fost diagnosticat inca de la noua luni cu hipoacuzie perceptie bilaterala.
A folosit aparate auditive...nu l-au ajutat...el neputand auzi nici macar zgomotele inalte...simte doar trepidatiile sau vibratiile...Acum are 25ani...
Se poate face vreo operatie in tara sau in strainatate pentru a putea auzi?
Astept un raspuns...Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
04-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Interventia chirurgicala care se poate face in asa caz este IMPLANTUL COHLEAR. In tara se face la clinicile universitare Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi.
Interventia consta in implantrea unui electrod in urechea interna, acest electrod este conectat la un parat auditiv purtat dupa ureche in asa fel semnalul ejunge direct in urechea interna. Pentru a ave succes acesta interventie este important de stiut daca urechea interna mai este functionabila si daca celulele sistemului nervos central mai sunt capabile sa interpreteze acel semnal venit din aparat.
Numai medicul ORL din acea clinica care face implant cohlear, dupa o investigatie amanuntita ( CT a urechii interne, Testul cu POTENTIALE EVOCATE s.a) poate sa va raspunda daca mai sunt sanse.
0
07-07-2008, ora 00:00
Maru_19
Nu este medic/terapeut
Maru_19
Va multumesc frumos...Insa v-as ruga daca se poate sa-mi spuneti in Iasi la ce clinica as putea apela...e mai aproape de orasul meu...
Va multumesc anticipat!
0
07-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La clinica ORL spital Recuperare. Vizavi de gara Nicolina.
tel. pentru programare 0232 222842
Prof. Dr. Martu Dan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: