Domnului Doctor am hipoacuzie

28-07-2010
dkf
Nu este medic/terapeut
dkf
Buna ziua,
As dori sa va intreb ce tip de hipoacuzie am, daca am pierdut complet auzul la urechea stanga, daca urechea dreapta este normala sau am vreo pierdere de auz.Nu inteleg nimic din audiograma, cati decibeli am pierdut la fiecare ureche.
va multumesc anticipat
Am incercat sa scanez audiograma.
http://i592.photobucket.com/albums/tt6/studenta/escanear0011-2.jpg
http://s592.photobucket.com/albums/tt6/studenta/?action=viewcurrent=escanear0011-2.jpg
5 comentarii
0
28-07-2010, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua
pe audiograma reese ca este hipoacuzie de transmisie, lucru care poate fi remediat.
1. Ti.a facut audiograma un medic sau asistenta? sau uitat in ureche inainte de a face audiograma?
2. ce probleme ai cu respiratia nazala, faringe..s.a ???
3.de unde esti /?
0
28-07-2010, ora 21:16
dkf
Nu este medic/terapeut
dkf
Buna ziua.
Va multumesc pt raspuns. Sunt in Spania.
Audiograma mi-a facut-o o asistenta (nu s-a uitat in urechi). Eu credeam ca am hipoacuzie congenitala, pt ca tatal meu are hipoacuzie severa, nu aude cu amandoua urechi si foloseste aparat auditiv. As dori sa va intreb la urechea stanga am pierdut auzul de tot? Iar la urechea dreapta cati decibeli am pierdut?
Am o tuse de anul trecut care nu trece cu nimic. Aici doctorii mi-au zis ca nu am nimic la plamani.Am rinita alergica, mereu am probleme cu nasul, nu respir bine, iar cand e frig am mereu nasul infundat.Cateodata mai expectorez ceva galbui.
Va multumesc pt amabilitate
0
29-07-2010, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pot fi nistye dopuri de ceara.. care infunda urechea
2. poate fi de la respiratiea proasta nazala..
tre sa mergi la ORL.. sa vada urechea si nasul si sa.ti spuna daca e de tratat sau trebuie si ceva interventii
0
26-10-2014, ora 23:04
IsabelaBoanta
Nu este medic/terapeut
IsabelaBoanta
Buna ziua!
Am fost diagnosticata cu hipoacuzie de transmisie bilaterala.Mi s-a spus ca este de la nas, ca nu se face bine legatura.E adevarat ca atunci cand suflu nasul simt cum imi pacane urechile, insa am fost la mai multi medici si nu au stiut ce tratament sa imi dea.Fie nu mi-au dat nimic spunand ca nu se poate face nimic, fie mi-a dat un spray nazal care nu a avuit nici un efect.E foarte frustant ca din cauza unei probleme relativ minore imi este afectata viata de zi cu zi si nu pot face nimic. V-as fi foarte recunoscatoare pentru un raspuns, daca imi puteti spune ce se poate face in cazul meu.
O seara buna!
0
27-10-2014, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde cat de grava este hipozcuzia
daca nu sa gasit tratament corect in ambulator se poate face o internare in clinica ORL..oras universitar.. acolo stiu ce au de facut
trimte audiograma si timpanograma pe adresa mea personala pe hotmail.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: