Hipoacuzie bilaterala- cu o singura proteza

17-09-2018
gabriel1206
Nu este medic/terapeut
gabriel1206
Buna seara domnule doctor Flueraru Valeriu. Doresc, daca puteti sa ma sfatuiti cu privire la urmatoarea situatie. Am problema cu ambele urechi in urma folosirii unor aparate pentru constructii. totul a inceput cu un tiuit pe care il auzeam uneori in urechea stinga, acum este mereu. din cauza lui nu am mai fost capabil sa inteleg vocea feminina. in urma controalelor am ajuns la diagnosticul de hipoacuzie severa. aud dar nu inteleg vocea subtire. acum mi s-a spus ca aparatul pe care il acum nu mai este bun si ca tb sa imi achizitionez un model mai nou. nu am primit tratament pentru sustinerea auzului doar betaserc o perioada in care am avut si un vertij acum nu mai este cazul. imi doresc sa nu imi pierd auzul de tot si de aceea va cer ajutorul. Va multumesc mult.
2 comentarii
0
17-09-2018, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 NU aparatul de la constructie e de vina, mii de oameni i.l mai folosesc si nu patesc ca si tine
deci cauza este ca TU.nu te.ai alimentta corect si NU ai baut apa suficient..ca sa ai un sange de calitate buna care sa oxigeneze nervul auditiv si el a obosit de la zgomot
2. calitatea sangelui care intretine nervul auditiv se face in intestine si ficat
consult la gastrologie
alimentatie si hidratare corecta
tratament cu vasodilatatoare
0
18-09-2018, ora 21:27
gabriel1206
Nu este medic/terapeut
gabriel1206
Va multumesc domnule doctor pentru raspuns. ceea ce mi-ati spus m-a blocat putin pentru ca pana acum vinovata era perioada care am lucrat in constructii pentru pierderea auditiva. Va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.