Hipoacuzie neurozensorială severa progresivă

04-07-2018
nicolll83
Nu este medic/terapeut
nicolll83
Bună ziua,

Mă scuza-ți dacă voi folosi termeni incorecți sau nu pot să descriu exact ceea ce vreau sa scriu dar sunt încă șocată și nici nu mă pricep în domeniu. De curând am fost cu fiul meu la un medic de renume din Iași, unde a fost pus pe diferite aparate, ultima fiind audiograma ( tipul acela unde se stă nemișcat câteva ore și îi înregistreaza calculatorul...știu doar că aceste aparate sunt rare în țară), aici i s-a diagnosticat hipoacuzie neurosenzorială severă progresivă și suntem încă șocați pentru că nu ni s-au dat explicații, doar să facem proteze și atât. Menționez că avem 6 anișori iar băiatul meu vorbește corect, are un vocabular foarte dezvoltat.am recurs la medic din cauza neatenției respectiv a faptului că la șoapte nu reacționează așa de bine. La șoaptele soțului meu aud4e chiar și de la 4-5 m...cum este posibil să fie hipoacuzie severă atunci? Mă poate lămuri cineva ce înseamnă mai exact hipoacuzie severă? Respectiv mi s-a spus că, aceasta nu se poate îmbunătăți.eu totuși, am o presimțire că se poate îmbunătăți auzul...mă înșel ?

Mulțumesc.
1 comentarii
0
04-07-2018, ora 15:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Audiograma se face cu casti la ureche si copilul trebuie sa raspunda când aude un sunet
la 6 ani baiatul poate sa raspunda coerent la aceasta investiagtie
daca aveti rezultatul ( audiograma ) putetis.o trimiteti pe fvaleriu arond Hotmail punct com
INvetsigatia descrisa de DVS implica o investigatie completa a cailor auditive si nu prea da gres
Otoemisiuni acustice si potentiale evocate Auditive..
doar daca copilul era putin racit sau are nasul mereu infundat.. ar putea sa apara o eroare de transmitere a sunetului
Acest lucru se poate investiga prin Timpanograma ( impedansmetrie).. aveti rezultatul la timpanograma ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: