Hipotiroidie

12-03-2009
Akidud
Nu este medic/terapeut
Akidud
Sunt in saptamana 18 de sarcina.Am facut niste analize hormonale in urma carora TSH-ul mi-a iesit intre valori normale dar FREE T4 7, 84 adica sub normal.Afecteaza aceasta valoare in dezvoltarea bebelusului sau inca nu e tarziu ptr.modificarea tratamentuli.Pana acum am luat 50 micrograme de euthyrox pe zi.Avem doar doi endocrinologi in localitate si se fac programari, din cauza asta nu am ajuns mai devreme la analize.Sunt ingrijorata fiindca am inteles ca se pot naste copii redusi mintal din cauza asta.
1 comentarii
0
28-03-2009, ora 12:40
zamfi
Nu este medic/terapeut
zamfi
nu stiu ce sa-ti zic pt hipotiroidie, dar iti pot spune ca dr meu endocrinolog cat si cel ginecolog mi-a spus ca nu este nici o problema ca am luat euthyrox in timpul sarcini si mi-a recomandat ca pot lua in continuare, problema mea este ca am luat si tyrozol, din aceasta cauza mi-a recomandat sa avortez
Adaugă un comentariu / răspuns