Hipotiroidie in sarcina

04-06-2012
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Am 13 saptamani de sarcina si in saptamana 10 mi-am facut analiza TSH stiind ca am hipotiroidie. Am avut o valoare de 4.14 in conditiile in care val maxima era de 4.68. Am mers la medic, care mi-a recomandat o doza de 100 euthyrox. Eu urmam tratament cu euthyrox 50. Chiar cu o luna inainte de a afla de sarcina aveam o valoare a TSH ului de 3, cu limita superioara 5. A crescut fulgerator! Credeti ca aceasta prb a afectat deja fatul? Stiu ca poate induce retard.
3 comentarii
0
05-06-2012, ora 15:56
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Daca stiti ca aveti pb cu tiroida tb sa fiti monitorizata de catre un medic endocrinolog, pe langa medicul dvs OG. Continuati cu monitorizarea TSH si cu avizul medicului. Sansa sa fi afectat fatul, nu se poate da un diagnostic, studiile din domeniu ofera si aceste informatii...Discutati cu medicul. Sanatate!
0
06-06-2012, ora 10:53
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Va multumesc!
0
27-01-2016, ora 19:47
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna seara Axiela. Cum a decurs sarcina si nasterea? Aceiasi problema o am si eu..hipotiroida declandata dupa prima nastere si imi doresc un al doilea copil, dar am un pic teama. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu hipotiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •