histerectomie subtotala

11-11-2007
mir2006
Nu este medic/terapeut
mir2006
Va scriu in speranta ca experienta mea va ajuta si alte femei in aceeasi situatie. La 33 ani, imi doream al doilea copil si, pentru ca nu ramaneam insarcinata, mi-am facut analize. Astfel, am descoperit ca am un fibrom destul de mare, de marimea unei portocale. Medicul curant imi propusese o terapie pe termen lung, dar, intr-o seara, am urmarit o emisiune cu o doctorita ginecolog, din Craiova, cu o carte de vizita impresionanta, care trata probleme exact ca ale mele si, spunea ea, cu rezultate exceptionale. Bineinteles ca mi-am facut repede o programare, m-a, , vrajit" cu o bunavointa pe care, dupa, a pierdut-o brusc. In schimbul unei sume mari!!!, mi-a pus un sterilet-minune?!!! care, zicea ea, descarca hormoni in functie de necesarul organismului si fibromul va disparea. Nu numai ca n-a disparut, aveam dureri permanent, sangerari continue, dar ea zicea ca este normal! Intr-un final, m-am dus la un ecograf, unde, pe fata medicului, (altul), am citit ceva ce semana a groaza. M-a sfatuit sa ma duc de urgenta la un chirurg. Asa am ajuns in Buc. si n-am scapat fara histerectomie subtotala. 90% din cauza acestei doctorite. Deci, adio alt copil si...menopauza precoce. De la 33 ani nu mai am ciclu, slava cerului, ma simt bine, dar as dori sa stiu niste pareri referitoare la un eventual tratament de intretinere, ceva suplimente. Oricum, trauma asta m-a invatat sa cer si sa caut mai multe optiuni. Nu toti medicii sunt, , dumnezeu pe pamant", asa cum cei in suferinta tind sa creada.
8 comentarii
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
Un medic cu faima nu inseamna si un medic neaparat bun!sincer imi pare rau pt ceea ce ai patit!Si ce fel de tratament pt intretinere?
0
13-11-2007, ora 00:00
mir2006
Nu este medic/terapeut
mir2006
De atunci au trecut 5 ani, am 38 de ani acum...am omis sa va spun ca tot atunci, m-am ales si cu o rezectie de ovar drept...medicul care m-a operat mi-a spus, la vremea respectiva, sa nu iau nici un fel de tratament, intrucat sunt tanara si organismul va gasi cai de compensare...acel medic a plecat apoi sa lucreze in strainatate...dar, inca o data, slava cerului!...ma simt excelent!...la controlele pe care le-am facut ulterior, cam unul pe an, medicii (am fost la mai multi) aveau pareri diferite-unul imi spunea sa iau suplimente de la calivita, altii - orice vitamine si minerale, etc. Am citit ca, in aceasta situatie, am un risc mare de osteoporoza. Nu lucrez in domeniu, dar mi se pare curios ca niciunul n-a amintit de aceasta problema. De aceea as dori sa stiu daca exista vreun, , algoritm" medical de urmat pt. femeile in situatia mea. Stiu ca exista boli si nu bolnavi, dar...totusi...
Va multumesc pt. atentia dvs.
0
13-11-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
Cu cea mai mare placere dak stiu ceva raspund dak pot fi de ajutor !Multi ani inainte!Speranta moare ultima!Nu stiu din ce oras sunteti ! eu sunt din Tg Mures si merg la un medic bun de ctiva ani pe care l am recomandat la multe femei!dar poate pt dumneavoastra e prea mare distanta!eu va doresc sanatate maxima!
0
15-01-2008, ora 00:00
antiflirt
Nu este medic/terapeut
antiflirt
Buna! sunt in aceeasi situatia ca tine.. cu diferenta ca la mine s-a intamplat la 25 de ani. Akum am 34... Am avut placenta incarnata in muschii uterului si la nastere s-a sfasiat uterul cand a tras placenta. De atunci nu mai am ciclu si n-am urmat nici un tratament pt asta. La fel mi s-a zis, ca pana ovarele nu vor intra la menopauza nu e nevoie sa fac nimic. Ma enerveaza ca nu gasesc niciunde ceva concret despre ce analize trebuiesc facute, sau riscurile la care pot fi supusa. Toti doctorii ma compatimesc, cand aud problema mea, dar nimeni nu mi-a dat un sfat concret. Sper sa ne gasim rezolvarea aici.. poate cineva va stii sa ne indrume.
0
08-02-2008, ora 00:00
dublina
Nu este medic/terapeut
dublina
SI eu am o problema asemanatoare cu a voastra in urma unei operatii de sarcina extrauterina nu mi-a mai venit ciclu. Am consultat multi medici atat in tara cat si in strainatate si singurul tratament care mi la-u dat a fost cel cu contraceptive.Nu mi-a dat nici un doctor o explicatie concreta la ceea ce mi s-a intamplat doar ca daca nu ia-u tratamentul contraceptiv ma pot imbolnavi de inima sau oseoporoza. Ma-m documentat si am inteles ca foarte multe femei au dobandit cancer in urma tratamentului cu hormoni sintetici.Sincera sa fiu nu stiu ce sa fac! Nu pot intelege cum am intrat la menopauza prematura din moment ce am toate organele genitale (cu exeptia trompei stangi) si operatia a fost considerata un real succes!
0
08-02-2008, ora 00:00
mir2006
Nu este medic/terapeut
mir2006
Atata timp cat sistemul nostru medical nu prevede niciun fel de monitorizare a pacientilor, cat medicii de familie habar nu au de cei inscrisi, in sensul ca sunt interesati de nr. lor, ca doar plata se face per capita, sunt foarte aglomerati si acorda atat de putin pacientilor, cat nu exista o cultura medicala solida, care se invata in scoli (stim bine cum este sistemul de invatamant, inclusiv cel medical), nu prea avem la ce sa ne asteptam. Mergem la cate un cabinet privat unde, indiferent daca esti sanatos sau bolnav, vei primi tratamente costisitoare si recomandari pentru alte investigatii, ca doar trebuie sa se invarteasca roata! Dumnezeule Mare, sper sa se schimbe ceva, de dragul copiilor nostri! Nu au bani medicii?! Sa fim seriosi...nimeni nu spune de sporurile pe care le au, dar ei ar dori sa fie platiti din primul an de facultate cu mii de euro! Auzi...ca sa nu fie nervosi cand vin la serviciu. Medicina, ca si preotia, ca si pedagogia cer har si daruire! Asa ca, cei care nu le au, sa plece!!! Iar noua, ne ramane doar speranta ca, intr-o zi, nu ne va mai fi teama daca am ales lozul castigator: doctorul ales de pe internet sau din auzite este un profesionist, comunica cu noi si ne urmareste evolutia medicala.
0
25-03-2010, ora 14:16
gabita81
Nu este medic/terapeut
gabita81
si eu am suferit histerectomie totala la 23 de ani.acum am 29.nu am copii si asta doare cel mai tare dar sunt multumita caci fara operatie nu as mai fi trait.trebue sa-i multumesc doamnei doctor Saptefrati de la institutul oncologic bucuresti.ulterior la controale si mie mi s-a spus ca sunt tanara si sa nu iau nici un fel de tablete.la 3 ani dupa operatie m-am stabilit in germania.am fost aici la diferiti doctori pentru obisnuitele controale si toti m-au intrebat ce tablete hormonale iau.toti s-au mirat ca nu iau nimic si mi-au spus ca trebue sa fac un control de specialitate in urma caruia sa mi se stabileasca ce hormoni si ce tablete trebue sa iau.la inceput nu am avut asigurare si era prea scump si nu am facut controlul.de 6 luni am asigurare.am fost la control.mi-au verificat nivelul hormonilor si mi-au dat tablete.dar vreau sa adaug ca in acesti 6 ani corpul meu a imbatranit cu 15 ani.pielea nu mai are luciu parul este degradat eram mereu obosita si deprimata nu dormeam in afara ca bufeurile ma innebuneau.iau doar de 2 luni pastile si pot sa spun ca ma simt mult mai bine.nu spun ca am pielea lucioasa sau mai stiu eu ce super par dar dorm mai bine nu mai am bufeuri si parca nici asa deprimata nu mai sunt.orice medicamente are indicatii si contra indicatii dar eu consider ca beneficiile sunt mult mai mari si merita luate aceste tablete.nu pot intelege de ce doctorii nostri nu le recomanda in timp ce toti doctorii pe care i-am consultat din germania erau superintrigati cum e posibil ca timp de 6 ani de zile sa stau fara tablete.
0
09-05-2013, ora 17:31
Leiya
Nu este medic/terapeut
Leiya
Buna ziua!Acum 7 luni m-am operat de fibrom...histerectomie subtotala cu anexectomie bilaterala, deci...nu mai am ciclu.Medicul chirurg mi-a recomandat sa fac dupa 6 luni un set de analize la sange, papanicolau, testul dexa si mi-a spus ca NU IMI RECOMANDA sa fac tratament hormonal!Mi-am facut toate programarile de care aveam nevoie cu bilete de trimitere de la medicul de familie dar acesta mi-a recomandat sa merg si la endocrinolog.Aici am descoperit ca parerile sunt impartite(cu privire la tratamentul hormonal)...Ma supara bufeurile dar medicul chirurg mi-a spus ca tratamentul hormonal imi poate face mai mult rau decat imi provoaca bufeurile.Ce pot sa spun este ca dupa 7 luni de la operatie ma simt de parca as fi mai BATRANA cu 10 ani...am dureri de picioare, ma dor toate incheieturile, toate oscioarele degetelor...da, cum spun uneori sa fac haz de necaz, m-am bosorogit!Nu pot spune insa ca am probleme cu somnul datorita faptului ca ma trezesc foarte devreme(la ora 4 in fiecare zi, lucrez numai dimineata)si seara pic franta.Cat am fost in concediu medical am avut si eu insomnii dar eram si odihnita...si inca ceva:M-AM INGRASAT de la operatie cu vreo 6 kg!!!!!Astept parerile voastre iar eu am sa revin sa va spun cum a fost la endocrinolog si ce mi-a recomandat.
S-AVEM SANATATE, fetelor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •