hpv 18

08-11-2015
oanavlad1
Nu este medic/terapeut
oanavlad1
Buna.
In urma unui control de rutina am descoperit ca am o rana pe col. Am facut text papanicolau, o colposcopie si ulterior text hpv. Textul a iesit pozitiv, respectiv 18. Dna doctor mi-a prescris isoprinosine si coriolus MRL despre care se spune ca ar lupta impotriva hpv-ului. Urmeaza sa repet testul papanicolau in decembrie si daca nu va iesi ok, va trebui sa fac biopsie. Am 24 de ani si mi-am inceput viata sexuala la 20 de ani, am avut un singur partener sexual.
A reusit careva sa scape de povara asta? daca da, cum?
Multumesc
1 comentarii
0
09-11-2015, ora 11:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Corect. Dar partenerul a avut inaintea dv o partenera de la care a luat acest virus si vi l-a transmis.

Sunteti tanara. Faceti tratamentul prescris. Sunt femei care au eliminat virusul.

Dar chiar daca il eliminati, ce faceti cu partenerul va intreb ? El vad ca e purtator de virus. Il luati din nou ?

Va recomand Sexul in afara casatoriei are un pret pe Youtube. Se vorbeste in principal despre acest virus HPV.
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.