HPV

17-02-2016
xanderyo1
Nu este medic/terapeut
xanderyo1
Am 21 de ani, acum un an mi-a aparut o veruca in jona pubiana, am mers la medic.. diagnosticul.. Infectie cu virusul HPV, am eliminat veruca cu condilin, dupa o perioada au inceput sa imi apara din ce in ce mai multe, am un an jumate de la primele simptome si inca imi apar o gramada cele mai multe pe penis si cateva in zona pubiana... am numarat peste 20 de veruci in total.. in prezent le tratez cu crio-cutter.. intreabrea mea este... faptul ca imi ies din ce in ce mai multe, mai agresiv... sugereaza pericol oncogen ? chiar nu exista nici un fel de terapie care sa ajute sistemul imunitar ? daca nu l-am eliminat pana acum, sunt sanse mici sa il mai elimin ? eu auzisem ca la aproximativ 2 ani unele persoane il elimina, la mine ies din ce in ce mai multe...
17 comentarii
1
17-02-2016, ora 12:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Ai avut contact sexuala protejat sau neprotejat cu prezervativ cu o persoana care are o tulpina de virus HPV ce produce veruci genitale.

2. Tulpinile HPV care produc veruci nu sunt cancerigene.

3. Femeile care au luat tulpina cu veruci sunt trimise sa faca si testul Genotiparea HPV ca sa verifice daca au luat si tulpini cancerigene. Unele au luat si tulpini cancerigene, altele nu.

4. Ai putea sa iti faci si tu Genotiparea HPV sa vezi daca ai luat vreo tulpina cancerigena. Incearca la Fundeni daca esti din Bucuresti. Costa 350 lei.

5. Medicamentul Isoprinosine pentru ridicarea sistemului imunitar. Costa 200 lei pe luna.

6. Daca te duci pe subiectele mele, gasesti o lista cu alimente care iti cresc sistemul imunitar. Incearca sa mananci cat mai mult din aceste alimente.
0
17-02-2016, ora 13:37
xanderyo1
Nu este medic/terapeut
xanderyo1
Multumesc de raspuns.cam care sunt sansele sa il elimin, sa scap de el in timp... sau sa se inactiveze.. sa nu mai apara verucile ?
0
17-02-2016, ora 13:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cunosc cifre. Unii elimina. Unii nu elimina.
Treaba ta este sa iti arzi verucile de fiecare data de cand apar ca daca se inmultesc foarte mult, nu mai poti sa ti le arzi.
Da cautare veruci sau negi genitali pe Google imagini. Sau genital warts in engleza.
Ai sanse sa nu mai apara. Continua cu arderea lor prin procedura indicata de medic. Daca esti nemultumit de efect, schimba medicul sau schimba procedura. Zi sa iti dea altceva. Poate e mai eficient la tine altceva si scapi de ei mai rapid.
0
17-02-2016, ora 16:47
xanderyo1
Nu este medic/terapeut
xanderyo1
de ce nu le mai pot arde daca se inmultesc prea tare ?
0
17-02-2016, ora 17:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
A fost un caz pe Forum in care erau asa de multe la un baiat ca i-au acoperit jumatate de penis. Si i-a raspuns un dermatolog ca daca incearca sa le arda, ramane rana vie.

Ia-le la rand. Teoretic in 2 ani ar trebui sa scapi de el. Practic, despre cei care nu scapa se zice au infectie persistenta cu tulpina respectiva.

Tu lasa ce se zice si arde-le sistematic. Chiar daca dureaza mai mult, vor disparea.

Concomitent iti intaresti sistemul imunitar cu ce poti ca sa faci organismul sa lupte si singur.
0
17-02-2016, ora 17:56
xanderyo1
Nu este medic/terapeut
xanderyo1
ok, multumesc pt sfaturi
0
17-02-2016, ora 18:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ok. Pentru putin.
0
17-02-2016, ora 23:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tinere,

Imi mai permit sa iti dau un sfat ca vad ca te chinuiesti demult cu asta.
Fix pe zona unde ai verucile te stergi prin tamponare doar cu hartie igienica sau servetel pe care le arunci la cos direct.
Daca te stergi cu prosop si apoi te stergi in zona anusului, risti sa apara veruci si acolo.
Virusul asta este extrem de contagios. Se ia din crestet de pe pielea capului, pe ochi, pe buze, in gura, pe gat, pe maini, pe trunchi, picioare, talpi prin frecarea directa sau prin prosop.
Plus ca daca ai folosi acelasi prosop de mai multe ori, ti-l autoinoculezi in aceeasi zona. Si ies mai multe.
Multi s-au luptat ani cu el dar pina la urma au scris pe forumuri ca nu le-a mai aparut. Stai linistit.
0
18-02-2016, ora 23:38
Gabriela1985
Nu este medic/terapeut
Gabriela1985
Buna seara, as avea si eu nevoie de un sfat. Sotului meu i-a aparut un candilom penian pe care in urma unui consult de specialitate il trateaza in prezent. Eu, la sfatul medicului ginecolog voi face genotiparea hpv...eu nu am nici un candilom si nici un fel de semn al hpv iar papanicolau nu mi-a indicat nici o modificare. Dupa vindecarea candilomului sotului mai are hpv? Daca el se vindeca si eu sunt hpv pozitiv il infectez din nou? Cum iesim din situatia asta?
0
19-02-2016, ora 10:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Virusul HPV se ia prin contact sexual direct, prin petting, prin prosop contaminat etc.

2. Sa isi arda verucile pina nu mai apar. Interzis contactul sexual cand exista. Au grad ridicat de contagiozitate.

3. Vi s-a dat Genotiparea ca sa vada daca mai aveti alte tulpini cancerigene. Rezultatele pot fi fals negative in 4-25 % din cazuri.

4. O persoana fara veruci e considerata purtator si da virusului partenerului. In momentul in care nu o sa ii mai apara deloc condiloame nu inseamna neaparat ca s-a vindecat. Poate ramane purtator. Dupa o perioada mai lunga poate face Genotiparea HPV, 350 lei, la stat. Pina in 700 lei la particular. Nu se compenseaza.

5. Un organism sanatos si cu sistemul imunitar bun elimina virusul cam in 2 ani.
0
19-02-2016, ora 13:24
Gabriela1985
Nu este medic/terapeut
Gabriela1985
Va multumesc pentru raspuns, spuneti ca un organism cu un sistem imunitar bun poate elimina virusul dar daca al meu il elimina si al sotului nu il "plimbam" de la unul la altul?? Sunt cu atat mai ingrijorata cu cat mi-am pierdut mama in urma cu 10 ani din cauza cancerului de col uterin!!!
0
19-02-2016, ora 13:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Virusul HPV car provoaca veruci sau negi genitali nu e cancerigen.
0
19-02-2016, ora 14:50
Gabriela1985
Nu este medic/terapeut
Gabriela1985
Multumesc pentru raspuns, am sa scriu atunci cand voi avea rezultatul HPV si vad exact despre ce tulpini este vorba...😔
0
19-02-2016, ora 16:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru putin. Gasiti pe subiectele mele Alimente ce cresc sistemul imunitar. Clic pe iconita albastra. Incercati sa va intariti sistemul si dv si sotul ca organismul sa lupte singur.
0
19-02-2016, ora 16:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un sistem imunitar bun il elimina sau il tine in stare latenta, fara simptome, fara veruci.
0
27-02-2016, ora 15:21
Gabriela1985
Nu este medic/terapeut
Gabriela1985
Revin cu rezultatul genitiparii HPV, nedetectabila nici o tulpina cu risc crescut, pozitiv au fost detectate tulpinile 54, 70 cu risc scazut. Multumesc Clara pentru sfaturi, acum ca nu am nici o tulpina cu risc oncogen crescut m-am mai linistit...
0
27-02-2016, ora 16:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bravo. Ma bucur pt tine. Test Pap macar la 12 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •