HPV dupa 10 ani de relatie?

29-07-2013
mispetra
Nu este medic/terapeut
mispetra
Buna ziua! De curand am facut un Papanicolau.Rezultatele nu au fost bune, ASC-US si suspiciune de HPV. Am facut o colposcopie si am descoperit o rana pe col. Drept urmare acum am fost directionata sa fac genotiparea HPV. Am sa o fac. Eu am acelasi partener de 10 ani.Avem un copil impreuna. Testul Papanicolau l-am facut si acum trei ani si a iesit curat. Cum este posibil sa fiu infectata acum cu HPV? De ce nu am fost de la inceputul relatiei? Dupa 10 ani, in care nu am avut alti parteneri in afara de tatal copilului meu, ma trezesc cu suspiciune de HPV!!! Cum se poate? Va multunesc!
13 comentarii
0
29-07-2013, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate sa fi luat HPV de la partenerul actual sau de la alt partener de dinainte.
HPV nu iese niciodata din corp.
Este un virus.

Virusul HPV nu iese clar nici la testul de secretie, nici la Testul Papanicolau.
Sunt convinsa ca ati mai facut aceste teste de-a lungul timpului.
Vi s-a comunicat ca sunteti suspecta de HPV, tinand cont de rana de pe col.
Chiar daca ati mai facut testele si au iesit ok, asta nu inseamna ca nu aveati HPV-ul cu care e infectata jumatate din populatia activa sexual. Il aveati probabil dar nu se manifesta pentru ca sistemul imunitar era ridicat.
Incercati sa cereti medicului medicamente pentru intarirea sistemului imunitar si mergeti asa inainte. Nu va panicati.

Pentru mai multe amanunte despre HPV, vizionati acest filmulet:
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

(**modificat de admin)
0
31-07-2013, ora 10:21
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
E posibil ca HPV sa il ai de foarte multi ani si doar acum sa se manifeste. Daca ai HPV nu inseamna ca il vei avea toata viata, acest virus poate fi eliminat din organism cu ajutorul sistemului imunitar in mod natural la un moment dat
0
31-07-2013, ora 10:59
mispetra
Nu este medic/terapeut
mispetra
Va multumesc pentru raspunsuri! Eu nu am stiut nimic despre existenta acestui virus pana acum si de aceea m-am cam speriat. Acum incerc sa ma obisnuiesc cu gandul ca s-ar putea sa-l am si sa nu ma consum prea mult. Eu nu am avut probleme de sanatate grave pana acum, iar acum a fost ca o trezire la realitate: se poate intampla oricand sa te imbolnavesti chiar daca tu crezi ca faci totul bine. Cel mai bine este sa-ti faci analizele de rutina mereu ca sa stii din timp daca ai ceva si sa poti intervenii la timp. Bafta tuturor si multa sanatate.
0
01-08-2013, ora 11:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ otilia107

Otilia,

Am fost ieri la un medic ginecolog si i-am spus de povestea pe care ai scris-o aici.
Te rog sa te informezi si apoi sa dai raspunsuri documentate pe Forum.

HPV nu iese din corp niciodata.
El ramane un posibil factor declansator al cancerului de col uterin si il vei transmite toata viata la partenerii sexuali nu neaparat prin contact sexual propriu-zis, ci chiar doar prin petting.
Este posibil de asemenea sa nu se manifeste. Nu toate femeile fac cancer de col uterin.
Dar iata ca doamna a facut rana pe col.

:(
0
05-08-2013, ora 12:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga clara, vorbesti prostii, HPV este eliminat din organism de catre sistemul imunitar in aproximativ 2 ani in marea majoritate a cazurilor.
HPV NU ramane in organism toata viata in cazul tuturor persoanelor, ci doar in cazul unui nr foarte mic poate cauza probleme mai grave si ramane in organism pentru o perioada mai lunga de timp.
HPV NU il ai pe viata, nu este precum virusul HSV ( herpes simplex), probabil il confunzi cu acesta.
Cu tot respectul dar cred ca nu ai stiut ce sa intrebi medicul. Sanatate.
0
05-08-2013, ora 15:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ otilia107

Am mai intrebat si al doilea medic de pe Forum de acelasi lucru, am primit acelasi raspuns.

In aceasta conferinta tinuta la peste 100 din liceele din America se specifica clar acest lucru:

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

"Virusurile cu orice le-ai trata, nu ies din corp; alte infectii da, dar virusurile nu".

Daca virusul ar iesi din corp in ~ 2 ani, atunci femeile nu ar mai face cancer de col uterin.
Cancerul de col uterin este a doua cauza a mortalitatii la femei.

Te rog sa vezi acest film american.
Nu cred ca toti directorii de scoli din America au adus sa tina conferinte pe cineva care sa toarne minciuni.

(**modificat de admin)
0
06-01-2014, ora 01:34
CatalinaD
Nu este medic/terapeut
CatalinaD
Buna ziua, ma puteti ajuta cu un raspuns? Prietenul meu a fost diagnosticat cu HPV, urmeaza tratament, a inlaturat verucile cu laser + medicatie, insa eu ca si partenera sexuala nu am afisat inca astfel de condiloame. E posibil sa nu fi luat virusul chiar daca am facut sex neprotejat? Exista sanse? Saptamana viitoare fac un test Papanicolau, insa nu stiu de ce doar lui i au aparut veruci. Le are de jumatate de an deja. Multumesc!
0
06-01-2014, ora 01:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ CatalinaD

Sigur ai luat si esti purtatoare. Si ramai purtatoare de tulpina HPV care produce veruci.
HPV se ia si cu prezervativ din nefericire.
Dar poti sa ai noroc ca multi ani sa nu iti apara.
Intareste-ti imunitatea cat este posibil.

La testul HPV nu iese virusul HPV. Doar sa nu ai veruci pe cervix si sa le vada ginecoloaga la control.
Pentru HPV exista o analiza numita genotiparea HPV, care e de la 250 in sus.

Iata aici un film avand HPV tema principala.
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

(**modificat de admin)
0
06-01-2014, ora 02:21
CatalinaD
Nu este medic/terapeut
CatalinaD
Multumesc. La testul Papanicolau o sa apara ca am HPV sau il fac degeaba? Ms
0
09-01-2014, ora 09:26
mispetra
Nu este medic/terapeut
mispetra
Ptr. CatalinaD.
Draga Catalina, la papanicolau nu iese ca ai HPV, o sa-ti iasa probabil anumite celule cu identitate nedeterminata-sau ceva de genul- dupa care ti se va recomanda sa faci genotipare HPV care, cum a spus mai sus Clara, costa peste 250 ron. Eu am facut-o si m-a costat 450ron. Din moment ce prietenul tau a fost diagnosticat deja cu HPV, cu siguranta ai si tu; nu cred ca trebuie sa mai cheltui banii pe genotipare, doar daca vrei sa ti se confirme. Mai bine incepi sa te interesezi cum poti sa tii virusul, oarecum, sub control; adica sa-ti tii imunitatea crescuta. Iti doresc sanatate multa!
0
31-01-2014, ora 10:59
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
Eu mi-am făcut un screening papanicolau şi de acolo menţionează clar absenţa HPV. De ce s-ar face acest screening dacă doctorii ar şti că nu este eficient în cazul detectării HPV?? Şi nu a fost făcut în ţară deşi nu văd care ar fi diferenţa, testul cred că este acelaşi.
0
31-01-2014, ora 20:13
CatalinaD
Nu este medic/terapeut
CatalinaD
Buna mispetra, merci pt raspuns, astazi mi am luat rezultatul de la papanicolau, secretie si nu mi a iesit absolut nimic. Nicio modificare celulara, dr mi a zis ca sunt sanatoasa. Mi a zis sa repet dupa 2 ani testul, dar bineinteles ca nu stau atat, in 4, 5 luni il repet. Nu mai inteleg nimic, poate inca nu se manifesta, poate am un sistem imun mai puternic si l am eliminat, desi ma indoiesc.
0
31-01-2014, ora 21:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Daca partenerul are HPV, partenera are 100 % HPV deoarece HPV se ia si cu prezervativ cu tot. Doar prin atingerea zonei genitale.

2. Virusul HPV nu trece, ramane cantonat in organism si persoana ramane purtatoare, chiar daca el nu se manifesta.

3. Pe scurt Testul Papanicolau se face sa vada daca nu ai inceput de cancer. Dar acest test nu depisteaza virusul HPV.

4. Sunt peste 100 de tulpini de virus HPV. Singura modalitate de depistare a lui e Genotiparea HPV, care e de la 250 lei in sus. Insa si aceasta nu depisteaza decat anumite tulpini de virus.

5. Chiar daca a luat cineva HPV, nu e un capat de tara. Trebuie sa aiba grija la imunitate si sa nu il mai dea si pe la altii, chiar daca la ea/el nu se manifesta. Repet: se ia si cu prezervativ.

Va rog sa va documentati si sa urmariti filmul despre HPV.
-**

* o conferinta tinuta adolescentilor americani din peste 100 de licee, despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie

6. Sunt persoane carora la Testul Papanicolau nu le iese nimic, si la consultul ginecologic, doctora le spune clar ca au virus HPV. Testul Papanicolau nu se face pentru depistarea virusului HPV, ci pentru depistarea cancerului de col uterin in faza incipienta.

(**modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.