hpv, secretii, rana

16-02-2011
oana_08
Nu este medic/terapeut
oana_08
Buna ziua.

Am 20 de ani si acum 2 ani am mers la ginecolog pentru ca aveam secretii foarte des.Mi-a spus ca am rana in vagin (nu stu daca este tot una cu rana pe col)mi-a dat tratament 3 luni niste ovlule. Dupa ce am terminat tratamentul iarasi au aparut scurgerile.am mers iarasi, mi-a dat aceleasi ovule tot trei luni iar dupa aceea a aaparut problema din nou.A 3-a oara m-a dignosticat cu hpv si mi-a dat aceleasi ovule.nu stiu ce sa mai fac.pentru ca nu am reusit sa scap de secretiile acelea.Ce as putea sa fac?As vrea sa ma vindec si de hpv pentru ca sunt inca tanara si am inteles ca as avea sanse.
4 comentarii
0
17-02-2011, ora 18:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, e tot una cu rana pe col..Nu e indeajuns numai tratamentul cu ovule...este o infectie cronica si e nevoie si de antibiotic.pe ovule, in capatul pe care-l introduci intai in vagin pune crema Actovegin..cumpara-ti Cervugid ovule si Ciprolen 500 [ 1cpx2/zi timp de 10 zile ] ...si un tub de crema Actovegin.introduci ovulul in fiecare seara impreuna cu crema asa cum ti-am spus si nu te speli decat a doua zi la pranz...pui absorbant pe chilot caci vei avea scurgeri.fara relatii sexuale cat timp faci tratament, nici macar cu prezervativ. la sfarsitul celor 10 zile faci un nou control..daca aspectul ranii de pe col este acelasi, nu se vede o tendinta evidenta spre cicatrizare, trebuie neaparat cauterizata..Un test Papanicolau ai facut ? Cauta un ginecolog bun...
0
17-02-2011, ora 20:54
oana_08
Nu este medic/terapeut
oana_08
pai tot cervugid mi-a dat si doamana doctor la care am mers eu. dupa cele 3 luni era mai bine dar peste o luna max 2 iarasi aparea problema.Si am facut tratamentul cam 9luni cumulat. adica de 3 ori cate 3 luni cu pauze de 1-2 luni intre. Da, am facut papanicolau.Cel putin asa a zis ea.Am facut si vaccinul ani cancer de col dar din pacate am facut doar primele 2 doze.Ati putea sa imi recomandati vre-un doctor bun in Timisoara? Si cat m-ar costa toate analizele? cu aproximatie normal.Oricum fac orice sa scap de rana si de hpv.Multumesc
0
18-02-2011, ora 20:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
A treia doza de vaccin trebuie facuta la 6 luni distanta de la prima doza.daca ai rana pe col, inainte de a te vaccina, trebuia sa ai clar rezultatul testului Papanicolau, testul HPV si tipizarea HPV. Eu nu cunosc medicii din Timisoara, dar e un centru medical mare si sigur vei gasi un bun ginecolog.
0
18-02-2011, ora 22:25
oana_08
Nu este medic/terapeut
oana_08
pai doar mi-a spus ca am hpv si sa fac vaccinul.Si doza a 3-a trebuia facuta in septembrie anul trecut si nu am mai ajuns. o sa caut un medic bun dar ma ingrijoreaza putin si pretul. oricum multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.