hpv vaccin sau tratament? ce e recomandabil?

08-03-2009
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
am fost diagnosticata cu "condiloame vaginale"/condilomatoza. am consultat 2 medici ginecologi.

primul mi-a recomandat testare hpv si apoi tratament cu condyline. mi-a spus ca nu-s periculoase si sunt tratabile.
al doilea medic mi-a recomandat vaccin hpv de urgenta si tratament pt condiloame.

ce sa fac? dati-mi un sfat deoarece sunt foarte derutata data fiind toata tevatura facuta pe seama acestui vaccin. mentionez ca iau isoprinosine pt cresterea imunitatii.
7 comentarii
0
08-03-2009, ora 16:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu zic sa asculti de primul medic si sa faci si Papanicolau.
0
08-03-2009, ora 22:51
andreea88
Nu este medic/terapeut
andreea88
salut.acelasi diagnostic mi s'a pus si mie in urma cu 2-3 luni.de atunci am facut tratament, dar nu cu condyline.tre sa vb cu un dermato-venerolog, sa faci crioterapie.eu asta zic ca e mai bine.si cu ginecologul tii legatura pt testare genotip hpv(sa vezi ce tip de hpv ai-dak e forma benigna sau maligna) si papanicolau.numai bine.tine'ma la curent;)
0
09-03-2009, ora 09:03
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
am facut Papanicolau si mi-a iesit C1, iar ambii doctori au spus ca nu-i nimic de speriat si ca e f bine ca a iesit asa si nu superior. eu mai am si o infectie (ramasa in urma unei varicele) pe care acum o tratez. dupa, voi face si tratamentul pt condiloame. condiloamele le am in vagin asadar ginecologul este/stie solutia. primul a zis de condyline, al doilea a zis de cauterizare. eu ce sa fac? unde sa ma impart? momentan ma axez pe cresterea imunitatii organismului, lucru de care nu s-a deranjat niciunul din doctori sa-mi zica... trebuie sa astept vreo 2 saptamani pana voi incepe tratament pt condiloame...
0
09-03-2009, ora 17:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cauterizarea este mai buna ; cu condyline risti sa-ti apara din nou.
0
09-03-2009, ora 21:29
andreea88
Nu este medic/terapeut
andreea88
Cauterizare DA Condyline NU, zic eu :)
0
10-03-2009, ora 18:01
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
va multumesc foarte mult pentru sfaturi. am decis sa adopt cauterizarea dar mai am putin de asteptat.

@andreea*88 - tu cum te imunizezi (te-ai imunizat)? eu mananc lamai, grepfrut, iau isopriosine desi sunt putin cam speriata deoarece mi-au mai aparut condiloame razlete pe gat, pe fata (?)... sunt foarte mici dar nu am ce sa le fac momentan. mai astept vesti de la tine, diverse sfaturi in legatura cu ce te-am intrebat. :)
0
11-03-2009, ora 17:15
andreea88
Nu este medic/terapeut
andreea88
hello -.De imunitate ce sa zic...am citit atatea pe net ca nici nu stiu ce sa iau.am luat CATINOFORT, acum is pe Tinctura de Echinacea si Tinctura de Propolis, ma mai sacaie si candida cateodata.desi am tot tratat'o cu de toate.inainte de toate e f important sa o lasam moale cu stresu...numai ca nu prea reusesc:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.