iau anticonceptionale si ma dor sanii

10-06-2009
andreea2810
Nu este medic/terapeut
andreea2810
de vreo 2 luni d knd am inceput sa iau anticonceptionale, ma tot dor sanii, exact ca in zilele cand trebuie sa'mi vina menstruatia...:-??nu tot timpul.e posibil sa fie vreun efect de la pastile..sau :-?? vreau si eu o parere...va rog..mersi :*:*
4 comentarii
0
14-06-2009, ora 23:28
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Nu vad din pacate sa te fi ajutat cineva pina acum, dar dupa parerea mea durerea e din cauza pilulelor..fapt ce am constatat dupa ce am gasit pe net ceea ce postez mai jos.

Numeroase reactii adverse au fost asociate cu terapia cu estrogen si/sau progestogen:
Aparatul genito-urinar: sangerare intermenstruala, amenoree post-medicatie, modificari ale secretiei cervicale, cresterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, anumite infectii vaginale, de exemplu candidoza.
Sani: sensibilitate, durere, marire, secretie.
Aparatul gastro-intestinal: greata, voma, colelitiaza, icter colestatic.
Sistemul cardio-vascular: tromboza, cresterea tensiunii.
Piele: cloasma, eritem, urticarie.
Ochi: disconfort al corneei in cazul in care se folosesc lentile de contact.
Sistemul Nervos Central: dureri de cap, migrene, modificari ale starii psihice.
Diverse: retentia lichidelor, toleranta redusa la glucoza, modificari ale greutatii corporale

Printre efectele secundare ale pilulelor contraceptive se numara contactele sexuale dureroase, orgasmele diminuate in intensitate sau inexistente si scaderea libidoului. Un compus chimic produs de pilula contraceptiva pentru a impiedica ovulatia continua sa mentina scazut nivelul de testosteron, responsabil de libidoul barbatilor si femeilor, cu pana la un an de la ultima pastila. Astfel, femeile care iau anticonceptionale au in sange o cantitate de SHBG (sex hormone binding globulin) de patru ori mai mare decat cele care nu folosesc aceasta metoda contraceptiva. SHBG opreste testosteronul sa circule prin organism, provocand scaderea dorintei si a nivelului de excitare, lubrifiere scazuta si intensificarea durerilor sexuale. Pilulele contraceptive ar putea duce la pierderea temporara sau definitiva a libidoului sexual.


poate nu-ti merg anume acest anconceptionale pe care le folosesti acum??sau poate e nevoie sa faci o vizita la medic??deja tu decizi!
numai bine, sanatate si succes..
0
14-06-2009, ora 23:31
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Ma ierti ca nu sunt medic si ca totusi am incercat sa-ti raspund..
0
15-06-2009, ora 16:03
andreea2810
Nu este medic/terapeut
andreea2810
mersi mult pentru raspuns...:* totusi...cateva zile dupa ce'mi vine menstruatia nu ma mai doare..
poate inca nu s'a obisnuit organismul cu pastilele si din aceasta cauza.
da e adv k dak iei pilule contraceptive n' sa mai poti face copii?
mersi d raspuns
0
15-06-2009, ora 20:19
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
La fiecare pilule isi au reactia lor..la unul apar unele reactii adverse, la altul altele..depinde mult de fiecare organism in parte..dar eu personal am auzit si de asa cazuri cind dupa aceasta femeile nu puteau avea copii, dar cred ca sunt mai rare aceste cazuri..
citeste aici si vezi poate te va ajuta cumva informatia..http://www.calmens.ro/anticonceptionale.html
dar cel mai bine dupa parerea mea e sa vorbesti cu un medic specialist care te va ajuta sa iai decizia corecta in folosirea metodelor contraceptive care sa nu aiba efect negativ asupra saricinilor ce vor interveni cu timpul..si mai ales asupra organismului tau..
numai bine..:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce mă dor sânii?
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.