Imi este foarte rau a doua zi dupa ce consum alcool!

25-01-2013
94petrutz
Nu este medic/terapeut
94petrutz
Salut!In urma cu 3 ani am contractat virusul hepatic de tip A in urma caruia am tinut un regim alimentar pe langa tratament timp de jumatate de an.Dupa ce m-am vindecat am inceput incetul cu incetul sa consum bauturi alcoolice ocazional la petreceri, majorate..etc si ma trezeam a doua zi fara nici un fel de problema decat o durere foarte mica de cap.Insa din vara anului trecut am observat ca dupa fiecare chef(betie) mahmureala devenea din ce in ce mai intensa.Acum dupa fiecare petrecere daca ma culc 'in stare de ebrietate' ma trezesc cu o durere fantastica de cap, senzatie puternica de voma(dau afara din 5 in 5 minute fierea), cu o lipsa totala de pofta de mancare.
As vrea sa stiu de ce se intampla acest lucru, de ce pana acum un an nu aveam probleme si brusc nu mai pot sa merg la o distractie fara sa nu dorm 2 zile dupa aceea.Cunosc prieteni care beau foarte mult dar nu au nici cel mai mic semn de mahmureala a doua zi(daca cu ceea ce ma confrunt eu se poate numi asa sau este mai grav).Am observat totusi daca ma trezesc foarte devreme si mananc ceva(cand inca mai pot sa bag ceva in gura) si beau apa, simptomele 'mahmurelii' nu se mai simt asa puternic.La fel se intampla si daca nu dorm deloc dupa petrecere.
As vrea sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc anticipat din tot sufletul!!
PS:Chiar si cand sunt pe stomacul plin daca beau o bere sau un pahar de vin am o senzatie in stomac asemanatoare cu ceea pe care o ai cand iti este foame.Sper sa va ajute putin...
3 comentarii
0
26-01-2013, ora 07:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
sigur iti va raspunde un medic pt CE sa faci-in astfel de cazuri!
propunere:
NU mai bea pana sa te imbeti..las-o mai incet cu bautul si NU mai fa comparatie cu prietenii tai care, , "duc mai mult si nu le e rau".
Poti sa mergi la distractie bine merci SI fara sa bei..mult!..incearca si vei vedea CE bine-ti va fii.
Ao obs ca si fetele iubesc baietii NEbautori!
Numai bine-ti doresc!
0
26-01-2013, ora 13:59
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Simplu...nu ma bea! De ce oamenii prefera sa complice lucrurile simple..
0
27-01-2013, ora 00:12
94petrutz
Nu este medic/terapeut
94petrutz
Va multumesc de raspuns!M-am gandit si eu la varianta asta care pare cea mai buna.Insa eu vroiam sa stiu daca e ceva in neregula cu organismul meu, poate in urma hepatitei A corpul meu a dezvoltat o intoleranta la alcool sau poate e ceva mai grav de atat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  •