imi intarzie ciclul, insa testele au iesit negative

03-06-2011
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
Buna ziua.. am o problema care ma macina de aproximativ o saptamana incoace si anume lipsa menstruatiei.. k orice fata, mi-am pus mai intai problema unei sarcini.. am avut relatii cu iubitul meu insa nu neprotejate k sa zic asa.. mai explicit, prezervativul il foloseste nu de la inceput ci mai tz knd vrea sa ejaculeze.. am tot asteptat sa-mi vina ciclul ptk am dureri in zona de jos a abdomenului, k in fiecare luna de altfel.. ieri mi-am facut si doua teste de sarcina diferite si au iesit negative.. mai e cazul sa repet alt test? dk nu ce este de facut? peste cateva saptamani o sa merg sa imi fac niste analize; nu au nici o legatura cu asta, insa credeti k ar fi de preferat sa ma interesez cu ocazia asta si de pb asta? mentionez k nu am un ciclu normal, am mai avut intarzieri de 3-4 zile, dar de data asta maine se implineste o saptamana si sunt intrigata! as dori sa stiu ce sa fac!
17 comentarii
0
03-06-2011, ora 12:35
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Buna ziua... In primul rand, din cate stiu eu, prezervativul se foloseste de la inceput, pentru a se evita orice tip de neplacere, atat o sarcina nedorita, cat si o infectie transmisibila. Iar in al doilea rand daca spuneti ca aveti simptome in ceea ce priveste menstruatia(simptome cunoscute si obisnuite pt dvs), mai asteptati cateva zile. Poate fi vorba de o dereglare din cauza stresului. Dar in cazul in care observati o intarziere majora, ar fi indicat sa va adresati unui medic de specialitate. Cu respect, in speranta ca v-am putut fi de ajutor !
0
03-06-2011, ora 12:58
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
multumesc pt raspuns.. intr-adevar poate fi vb de stres, mai ales k nu sunt straina de aceasta "boala"; am pb si cu greutatea din cauza acestui factor. sper sa fie asta cauza si nu o posibila sarcina.
0
03-06-2011, ora 13:10
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Incercati sa aveti grija cu stresul deoarece in timp poate provoca reale probleme. Pb cu greutatea in ce sens, subponderabilitate sau supraponderabilitate, daca nu este indiscreta intrebarea mea? Zilele acestea va recomand sa eliminati orice factor de stres, atunci organismul se va relaxa si va putea sa isi faca "treaba" ca lumea. Numai bine!
0
03-06-2011, ora 13:18
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
as putea sa afirm k sunt subponderala.. la 22 de ani am 40 de kg si 1.65 cm.. nu am am avut pb de slabire brusca si cu sanatatea stau bine.. sunt anemica si am carenta de fier.. slabuta am fost dintotdeuna.. mai mult de 44 kg nu am avut.. insa imi e foarte greu sa retin kg.. nu mai vb de perioadele in kre sunt mai stresata si mai dau jos kte un kg doua.. mi-am propus sa merg si la un nutritionist dupa ce imi fac un set de analize.
0
03-06-2011, ora 13:32
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Foloseste prezeravtivul corect, altfel poti avea surprize folosind aceasta metoda in perioada fertila, , , , Penisul elimina picaturi ce contin spermatozoizi in faza de preludiu. De altfel si in timpul actului sexual se pot scurge, chiar daca partenerul si nici tu nu sesizati acest lucru.
Sanatate!
0
03-06-2011, ora 13:36
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Ce coincidenta, aceiasi prob o am si eu, la inaltimea de 1.60 m am doar 43 kg. Desi pare ciudat ca unele pers doresc sa slabeasca, eu imi doresc sa ma ingras. Din pacate este mai greu deoarece este vorba de ceva genetic, in cazul meu. Prin urmare, cu atat mai mult stresul nu are voie sa fie prezent in viata dvs, deoarece subponderabilitate + stres= diferite afectiuni. Sa ma anuntati, daca nu este prea mare deranjul, ce anume va va recomanda nutritionistul. Va multumesc!
0
03-06-2011, ora 13:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce coincidenta, si eu sunt o slabanoaga :) Am 1, 73 si 50 kg. Daca aveti testele endocrinologice bune, tot ce se poate face este sa mancati tot ce va e pofta. Nu exista retete sigure pentru felul nostru, avem probabil arderi rapide. Puteti incerca sa mancati smatana, miere, paste, carne cat mai multa, , , ,
Eu le-am incercat pe toate, pun greu, dau jos repede. Inclusiv ce mi-a recomandat medicul au fost in zadar si chiar nu mi-a priit.
Sanatoase sa fim.
Va imbratisez!
0
03-06-2011, ora 13:44
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
sigur :) multumesc pt rspuns inca o data!
0
06-06-2011, ora 14:55
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
hey.. am revenit..astazi am mers la un ginecolog.. nu a fost nici pe departe cum mi-am imaginat eu.. dupa 2-3 intrebari gen: daca mi-a mai intarziat, daca mi-a fost frig, daca sunt stresata in perioada asta.. a trecut la examenul propriu- zis care a durat 2 minute ;;) si cam atat.. mi-a prescris niste pastile si gata mi-a zis k in 2 saptamani ar trebui sa imi vina ciclul.. nu mi-a zis nimic k ar fi vb de o sarcina sau alta problema mai complicata si banuiesc k facandu-mi controlul ar fi trebuit sa isi dea seama dk ar fi fost ceva in neregula.. asa k prin urmare ar trebui sa stau linistita.. si totusi nu sunt! am impresia k s-a trecut prea usor peste asta si yo am ceva.. sau poate tind sa devin paranoica.. nu stiu ce sa cred.. sa mai repet un control ginecologic, dar la alt medic?
0
06-06-2011, ora 15:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mai fa-ti un test, protejeaza-te la fiecare contact pana iti vine menstruatia. Nu se prea inseala medicii la control. Dar un PAP si analiza secretiei nu ti-a sugerat sa faci? Ce ti-a prescris?
Eu zic sa te linistesti si va fi bine.
0
06-06-2011, ora 15:37
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
mi-a recomandat hyper-gin si duphaston.. am inteles k sunt pt reglarea ciclului.. mi-e putin teama de reactiile adverse... o sa le iau totusi si daca timp de doua sapt nu imi apare ciclul o sa revin la un consult..
0
06-06-2011, ora 15:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia tratamentul, este corect, dar nu uita sa te protejezi!
0
06-06-2011, ora 16:11
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
cu siguranta o sa il urmez.. relatii sexuale nu am mai avut de mai bine de 3 saptamani si nici in perioada tratamentului nu o sa mai am.. am inteles k duphastonul e recomandat si pentru mentinerea unei sarcini.. o sa incerc sa am grija cu asta.
0
06-06-2011, ora 17:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Duphastonul are un spectru mai larg de intrebuintare in domeniul ginecologic si endocrinologic.
Sanatate si sa auzim de bine!
0
07-06-2011, ora 11:35
ella00
Nu este medic/terapeut
ella00
azi mi-a venit cm :) sunt pe cat se poate de happy!! si asta si ptk desi mi-am cumparat pastilele duphaston nu apucasem sa le iau, urma sa le iau de azi.. si surpriza: de dimineata mi-a venit!! acum chiar si durerea si starea de somn pe care o de fiecare data in perioada asta sunt un motiv de bucurie pt mine :).. nu stiu insa daca sa mai iau si duphastonul? am luat o pastila mai devreme.. dar sa continui si cu celelalte chiar daca mi-a venit?
0
07-06-2011, ora 16:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu ma pronunt in legatura cu ce ti-a recomandat medicul care ti-a facut controlul. Parerea mea e ca nu mai e cazul sa iei duphastonul, dar daca luna viitoare iti intarzie la fel, fa tratamentul exact asa cum ti-a fost prescris.
Imi pare bine ca te-ai linistit.
0
30-07-2011, ora 12:56
elenytaelena
Nu este medic/terapeut
elenytaelena
Buna! Pe data de 21.06(ultima zi de menstruatie), am avut relatii neprotejate...Nu a ejaculat inauntru, dar ma tem sa nu fie vorba despre o pre ejaculare. A doua zi dimineata aveam labiile mari putin inflamate, iar peste 2-3 zile am avut niste scurgeri maronii, care au tinut cateva zile... Menstruatia trebuia sa-mi vina de acum 12 zile. Si nici acum nu am simptomele specifice...In intervalul asta am facut 3 teste si toate au iesit negative. Despre ce ar putea fi vorba ? Poate fi si stresul de vina, pierderea in greutate...?Stiu ca ar trebui sa merg la medic, dar pana atunci va rog sa imi spuneti cam ce ar fi... Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •