Imi spune un doctor de aici ce am, ca doctori din spitale nu?

14-04-2009
ioanyta
Nu este medic/terapeut
ioanyta
Buna ziua.Am si eu o prob de ceva timp aprox 2 ani ma confrunt (cred eu)cu o iritatie, alergiela ochii.Anul trecut in vara mi-a aparut la ochii ca un fel de galma de marimea unui bob de orez un pic mai mare in pleoapa inferiaoara a ochilului (inauntru) avand in ea ca un fel de puroi, aceasta era la inceput mica si se facea din ce in ce mai mare si ochilul se umfla, daca nu o spargeam eu nu trecea si dura foarte mult timp cam 3 saptamani, chiar mai mult.Dupa ce aparea la un ochi se extindea si la celalalt ochi ori in pleoapa superioara ori inferiaoara la fel.Ochii se faceau foarte rosii de zici ca curge sange din ei, iar dimineata daca nu ma trezeam se lipeau pleoapele intre ele ceea ce nu mi se intampla pana atunci.Nu am folosit machiajuri vechi sau ieftine, nu ma machez foarte des.Am fost la cati-va doctori din Braila, Galati, mi s-a spus ca e conjunctivita dar eu zic ca nu e deoarece dupa tratamentul dat de ei care coincideau foarte mult picaturile intre ele ochi mi se inroseau mai rau si nici gand sa treaca.Am intrebat daca e necesar sa ma duc la Bucuresti si mi-au spus ca nu.Daca am vazut ca nu imi treceau m-am dus la farmacie si mi s-a dat Floxal si TobraDex dupa care mi sau mai limpezit ochi.La un ochi si acum mi-a ramas acea galma dar la celalalt nu.Iarna nu mi-a aparut. Acum vada ca din nou incepe sa imi apara.
VA ROG MULT AJUTATI-MA CA NU STIU CE SA FAC SUNT INGRIJORATA RAU.
5 comentarii
0
14-04-2009, ora 20:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cronologic , cred ca, initial, a fost o conjunctivita sau blefaroconjunctivita care a favorizat aparitia hordeolozei( aparitia de hordeoloame sau orjelete la nivelul pleoapelor, acestea fiind infectii acute ale glandelor din pleoapa); formatiunea actuala descrisa de tine este un chalazion( inflamatie granulomatoasa a unei glande meibomiene), aparitia acestuia fiind favorizata , de asemenea, de o conjunctivita cronica; sugestie: igiena locala riguroasa cu un sampon " No tears" dimineata si seara ; adimistrarea in sacul conjunctival inferior al ochiului cu chalazion a unui unguent cu Tobradex si masajul pleoapei dimineata si seara, timp de 14 zile;daca dupa 14 zile de tratament, chalazionul este in continuare prezent, iti recomand cura chirurgicala a acestuia; in continuare, foloseste pentru fata si ochi, produse cosmetice hipoalergenice, testate dermatologic si oftalmologic; Ar fi bine sa faci si un consult cu cicloplegie, pentru evidentierea unui eventual viciu de refractie care necorectat intretine o iritatie conjunctivala cronica, un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, evidentierea Ag chlamydial, dozarea Ig M si Ig G antHVStip1, in functie de rezultate, stabilindu-se conduita terapeutica; si inca o sugestie, cresterea imunitatii prin administrare de Cantastim, cura cu 10 fiole, 1 f subcutan, o singura data pe saptamana; numai bine
0
14-04-2009, ora 20:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Faceti si testari la alergeni;
0
14-04-2009, ora 23:59
ioanyta
Nu este medic/terapeut
ioanyta
Va multumesc foarte mult de raspuns.Tin sa va spun ca de atunci am avut o igiena foarte stricta in ceea ce priveste(schimbari ale fetei de perna in fiecare seara nu maini murdare, nu produse daunatoare adica machiajuri multe sau daunatoare, nu bai la piscina unde am inteles ca e mult clor si e foarte periculos si mai ale pentru niste ochi sensibili).Am sa incep de maine sa fac acest tratament, daca nu cel mai curand cred ca o sa va fac o vizta pentru ca sunt foarte ingrijorata de acest lucru.si tin sa va anunt ca la noi adica(Braila, Galati )se pretin pe niste afisiere ca se fac aceste teste de alergeni dar nu, eu va spun ca am incercat in Galati nu mai zic de Braila si mi s-a spus ca nu.
0
21-05-2009, ora 09:45
alexandra96
Nu este medic/terapeut
alexandra96
Buna ziua si eu am avut exact aceeasi problema .Ochii mi se umflau foarte rau dar inauntru era ceva galben cred ca o infectie , iar doctorul mi-a recomandat Tobradex iar ochii mi s-au desumflat dupa doua zile.
0
21-05-2009, ora 09:45
alexandra96
Nu este medic/terapeut
alexandra96
Buna ziua si eu am avut exact aceeasi problema .Ochii mi se umflau foarte rau dar inauntru era ceva galben cred ca o infectie , iar doctorul mi-a recomandat Tobradex iar ochii mi s-au desumflat dupa doua zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: