dureri, senzatii de nisip in ochi, arsura, usturime

24-10-2010
dan87n
Nu este medic/terapeut
dan87n
Buna ziua,
ma numesc Dan, sunt din Bucuresti si am aproape 23 de ani.
Am doua mari probleme la ochi, nu sunt sigur daca au legatura intre ele:
- simptome caracteristice sindromului de ochi uscat (senzatie de nisip in ochi foarte frecvent, uneori senzatie de arsura, usturime). Simptomele nu se amelioreaza aproape deloc la tratament cu lacrimi artificiale (am incercat Oculotect-fluid, Trium, Eyestil, Systane, Optive si Hyabak). Simptomele acestea par mai accentuate daca nu e lumina scazuta in camera. De asemenea, la vant si aer conditionat.
- dureri la nivelul ochilor. Par mai accentuate in partea de sus a ochiului. Tind sa cred ca aceste dureri au legatura cu muschii ochiului, deoarece erau mai puternice cand am folosit alte lentile, cateva luni (dupa o reteta de ochelari mai veche). Nu gasesc explicatia, dar picaturile Hyabak par sa amelioreze mult aceste dureri - efectiv nu le mai simt, decat rareori (desi aceste picaturi sunt pentru ochi uscat, nu pentru dureri oculare). Alte picaturi din cele mentionate mai sus nu au avut acest efect. Daca nu folosesc Hyabak doua-trei zile, durerile reapar.
Precizez ca aceste probleme nu sunt temporare. Simptomele de ochi uscat le am de la inceputul lui 2008, iar durerile de la inceputul lui 2009 (dar folosesc Hyabak cam de 11 luni, astfel incat durerile nu m-au mai deranjat la fel de mult ca inainte. Altfel nu stiu cum as fi rezistat.)
De vazut, vad bine inca. Port ochelari, am miopie si astigmatism.
Nu stiu cat de potrivit este ca folosesc Hyabak pentru acele dureri. Un efect asemanator l-a avut tratamentul de cateva zile cu Medrol (prin iunie 2009). Mi-e teama sa nu se agraveze ceva, deoarece durerile nu dispar complet, iar, dupa cum am zis, daca nu folosesc doua-trei zile Hyabak, reapar.
Va rog frumos, daca ati intalnit probleme asemanatoare, cunoasteti ceva despre acestea sau doriti detalii, nu ezitati sa raspundeti.
Va multumesc.
9 comentarii
0
28-10-2010, ora 22:27
dan87n
Nu este medic/terapeut
dan87n
va rog mult, daca cunoasteti ceva despre probleme asemanatoare, scrieti aici.
ma confrunt cu aceasta problema de mult timp, am incercat sa expun doar detaliile importante aici, nu am vorbit si despre cele cateva vizite la diferiti medici oftalmologi, suspiciunea de glaucom si analizele aferente pe care le-am facut, suspiciunea de nevrita optica retrobulbara si analizele aferente facute... daca aveti nevoie de detalii suplimentare, va rog intrebati
0
30-10-2010, ora 23:54
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara,


M-am confruntat si eu cu o problema asemanatoare.Vizita la oftalmolog este inevitabila.
Lasa picaturile x si y pentru ca nu sunt bune in cazul in care ai o conjunctivita.Mi e la conjunctivita oftalmologul mi-a dat Tobrax picaturi si Tobradex Unguent (7 zile), dar, repet, tie iti poate prescrie altceva, depinde de afectiunea pe care o ai.


Multa sanatate!
0
03-11-2010, ora 21:17
dan87n
Nu este medic/terapeut
dan87n
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns. am fost la cativa medici oftalmologi pana acum. raspunsuri cu privire la cauza durerilor au fost diverse: inchipuire, reteta de ochelari gresita, glaucom, nevrita optica, ceva legat de virusologie. am schimbat patru perechi de lentile (dintre care doua le purtasem inainte de dureri), deci nu reteta de ochelari e de vina. pentru glaucom am facut si HRT si s-a dovedit ca nu e. pentru nevrita optica am facut potentialele evocate vizuale si apoi RMN cerebral+nervi optici si n-a iesit nimic concludent. alt medic m-a sfatuit sa folosesc hyabak in continuare ca alta solutie mai buna nu stie sa-mi ofere.
nu am apucat sa merg la virusologie, pe trimitere scrie "diagnostic prezumtiv: AO conj cr recidivanta" si "alte diagnostice cunoscute: AO sindr de ochi uscat", iar mai jos: "rog examen de specialitate". Unde as putea merge cu asemenea trimitere? am sunat la un institut dar mi-au spus ca acolo fac teste doar pentru un tip de herpes. Va multumesc dinainte pentru raspuns.
0
03-11-2010, ora 22:04
cristina_moro
Nu este medic/terapeut
cristina_moro
Buna seara,


Eu nu sunt medic, deci nu stiu care este cauza acestor probleme cu care va confruntati.
Insa, sunt 2 solutii:

a). Mergeti la Institutul Cantacuzino din Bucuresti sa va preleveze o proba (secretie conjunctivala sau secretie otica ), si vedeti ce va iese la analize.O mai intrebati si pe asistenta de acolo, este o doamna draguta.Mergeti la cabinetul pt secretii.Va trimit si link-ul pt a vedea exact care sunt si costurile, cat si pregatirea inainte de aceasta recoltare.Am impresia ca nu trebuie sa va spalati pe ochi inainte.

http://www.cantacuzino.ro/ro/main.asp?Analize%20medicale/.servicii/

Tineti-ma la curent cu sanatatea dvs.


Numai bine
0
08-11-2010, ora 11:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Am citit cu atentie cele scrise de tine si am si un sfat. Sindromul de ochi uscat, durerile oculare care ar putea fi produse de o miozita ( desi RMN nu ne arata modificari de musculatura oculara) si care cedeaza la Medrol( antiinflamator puternic) sugereaza si posibilitatea existentei unei boli de tesut conjuctiv.Eu iti recomand si un consult la Reumatologie si investigatii sangvine:HL, VSH, fibrinogen, proteina C reactiva, FR, Ac antinucleari, Ag HLA B27; alti markeri imunologici iti pot fi recomandati de catre medicul examinator. Am putea face si T4 si TSH ( boala tiroidiana???). Si daca vrei sa-ti recomand si un reumatolog bun iti recomand pe doamna dr Huica de la Centrul Medical Med-As. Continua sa folosesti Hyabak( contine acid hialuronic si teroretic orice colir cu acid hialuronic ar trebui sa aiba acelasi efect, adica si Trium si Eyestil, nu pot sa explic de ce ultimele doua nu au acelasi efect in cazul tau ca si Hyabak-ul). Daca s-a pus si diagnosticul de conjunctivita cronica, iti recomand urmatoarele investigatii: examen bacteriologic cu antibiograma, evidentierea Ag chalmydial, Ig G AntiVHS, Ig G anti virus varicelo-zosterian;poti sa faci si o fungigrama, dar este putin probabil sa fie implicat un fung, dar de obicei, fungii, cum este cazul Candidei, produc imbolnaviri in conditiile in care imunitatea este scazuta. Nu uita, consuma fructe si legume proaspete zilnic.Numai bine
0
10-11-2010, ora 11:06
dan87n
Nu este medic/terapeut
dan87n
Buna ziua,
multumesc pentru raspunsuri. Am fost luni dimineata la Institutul Cantacuzino pentru proba (secretie conjunctivala) si urmeaza sa merg vineri dupa rezultat. Nu sunt prea multe detalii pe foaia eliberata de acolo, scrie "Examen bacteriologic secretie conjunctivala". Cand am cerut detalii, doamna asistenta (una din ele) numai draguta n-a fost, drept raspuns m-a intrebat daca vreau sa stiu si rezultatul dinainte de prelevarea probei :)
Deci a ramas sa merg vineri dupa rezultat.
In legatura cu investigatiile sangvine, cred ca am facut o parte din ele anul trecut in octombrie 2009. Nu ma descurc prea bine cu denumirile, le scriu aici pe cele scrise pe foile cu rezultate si trimiteri.
De la la clinica de hematologie Fundeni:
PT.sec.TS, PT.%.TS.MC, PT.INR.TS. aPTT.PSL, Fib, LA1, ACL IgG, aB2 GPI, LA, proteina C, proteina S, AT III.
Aici scrie ceva incercuit, "in obs def ProC Global" (nu inteleg prea bine scrisul), dar nu mi s-a prescris vreun tratament pentru asta.
Pe o alta foaie, de la laboratorul de parazitologie:
Toxoplasma IgM, IgG, Toxocara IgM, Cisticercoza IgM, Chlamydia IgM, Mycoplasma IgM, Borelia IgM, Giardia IgM. Aici unele au iesit pozitiv si am urmat un tratament, cu Rovamicina, Ketotifen, Doxiciclina si Metronidazol.

Pot pune link-uri catre poze facute la foile de rezultate, daca e nevoie, sau daca e mai potrivit, pot veni la o consultatie. Deocamdata astept ziua de vineri pentru rezultatele de la Institutul Cantacuzino, dupa care le voi scrie aici.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
0
10-11-2010, ora 22:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS:Buna seara! Este important si examenul biomicroscopic al polului anterior, aspectul corneei; simptomatologia care apare in sindromul de ochi uscat se intalneste si in distrofiile corneene; ar fi util si un examen de microscopie speculara. Numai bine
0
22-11-2010, ora 22:14
dan87n
Nu este medic/terapeut
dan87n
Buna seara,
va multumesc pentru raspuns.
Rezultatul analizei facute la instututul Cantacuzino este negativ, pe foaia primita scrie asa: "Pe mediile de cultura nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 de ore".
Cu ocazia acestui examen bacteriologic am putut constata un lucru interesant. Mi se spusese sa nu pun vreun fel de picaturi in ochi sau sa iau tratament cu antibiotic cu o saptamana inainte de prelevarea probei. Prin urmare, nu am pus nici Hyabak. Am putut observa ca de cele mai multe ori, starile de discomfort (putin mai accentuate in lipsa picaturilor Hyabak) erau cauzate (sau accentuate, nu pot spune o concluzie sigura) de lumina. Atat cea naturala, dar mai ales artificiala. Durerile apar in special seara, daca pe parcursul zilei apar prea des acele senzatii de nisip in ochi, arsura, usturime (deci cred ca durerile sunt legate in mod direct de celelalte senzatii de discomfort).
Va rog frumos sa-mi spuneti, dintre toate analizele precizate, care pot fi efectuate la oftalmologie si care la reumatologie sau in alta parte. Doresc sa fac, in ordine, aceste analize pana la punerea unui diagnostic corect. Vreau sa vin, daca se poate, pentru o consultatie la dumneavoastra, cat mai curand (intr-o zi din aceasta saptamana).
Va multumesc mult si astept raspuns.
0
20-02-2011, ora 21:50
viorel17
Nu este medic/terapeut
viorel17
buana dan87n, spune-mi si mie ce ai rezolvat cu usturimea de ochi ca si pe mine ma chinuie rau tare, si cred ca are legatura cu muschii oculari.o seara placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •