iritatie a ochilor

24-11-2008
ghesoiu
Nu este medic/terapeut
ghesoiu
de ceva vreme mi-a aparut o iritatie in zona ochilor.se manifesta cam asa:roseata a pielii, mancarime...am folosit triamcinolon s, a disparut insa reapare daca opresc tratamentul.am folosit si apa termala de la avene si am luat si claritine(antialergic).ce ma sfatuiti sa fac...astept raspuns urgent
6 comentarii
0
25-11-2008, ora 22:23
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cel mai bine ar fi sa faceti un consult oftalmologic.Este vorba despre o blefaroconjuctivita care a determinat eczematizarea tegumentului pleoapelor?Se poate stabili in urma examenului biomicroscopic; va mai recomand examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, culturi pentru fungi, examen pentru evidentierea Ag chlamydial, Ig M si Ig G anti HVS1, testari pentru alergeni pentru stabilirea diagnosticului si a tratamentului ;Este obligatorie igiena locala riguroasa, este foarte bun un sampon pentru bebelusi " No Tears"; folositi produse cosmetice hipoalergenice, testate dermatologic si oftalmologic, eventual o gama recomandata bebelusilor cu piele atopica( Stelatopia de la Mustela)Numai bine
0
26-11-2008, ora 08:37
ghesoiu
Nu este medic/terapeut
ghesoiu
va multumesc foarte mult...dar e ceva grav k m-am cam speriat dupa toate denumirile acelea?
0
26-01-2010, ora 22:36
sharkyzeu
Nu este medic/terapeut
sharkyzeu
va salu!am si eu un gen de problema...adica am observat ca de la efort mai mult(ceea ce cred eu)imi apar niste iritatii in jurul ochilor...au aspect de urzicaturi..aceeasi culoare...rosii..si apoi m i se umfla.si trebuie sa stau linistit cateva zile...de regula dorm sau stau in pat...ce ma sfatuiti sa fac? e vorba intradevar de oboseala?
0
06-03-2010, ora 13:25
ralukaaa
Nu este medic/terapeut
ralukaaa
buna ziua... am si eu o problema am fost la docror oftamolog ptr ca eram rosie la ochii mia zis ca am o simpla iritatie mia dat optiserum si nettacin si claritin 2 zile mia trecut... da imi tot apare aceasta iritatie si ma gandesc de la ce o fi... ptr ca de machiat nu ma machiez delok si fac un tratemet am facut peeling si tyreb sa ma dau cu niste creme( bepanthen, capiln. crema de noapte de la iwostin si nidoflor) ma gandesc sa fie de la astea? nuj ce sa zic astept raspuns..ms frumos!
0
08-04-2010, ora 22:27
iuliana_rotaru
Nu este medic/terapeut
iuliana_rotaru
buna...am si eu o problema cu ochii, ma irit tot timpul ceva ca niste cosuri rosii se usuca...am fost la doctor dar mi saspus sa nu ma mai machiez si sa ma spal cu ser dar problema persista am tot timpul ochi iritati si arat oribil...am incercatsa iau antialregice dar imimfac rau la stomac .stie cineva ceva despre asta ceva va rog astept raspuns
0
20-05-2010, ora 13:09
alecssa13
Nu este medic/terapeut
alecssa13
am o iritatie la ochi..daca nu ma dau cu crema..se vede ca si cum nu m'as fi spalat pe ochi..am cumparat un gel de la farmacie..TIS..Q4U..dar nu este prea bun..iar atunci cand ma dau cu acest gel..se vede rosu..:|..ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •