Iminenta de Avort-Placenta Praevia...

21-02-2013
Roxana S B
Nu este medic/terapeut
Roxana S B
Am o nelamurire, sper sa fiu inteleasa.dar si ajutata.
Am 26 de ani, sunt la a 2 sarcina, primul copil avand 8 ani, nastere normala..
Am avut o menstruatie normala pana in luna Iulie 26.menstruatia ma tinea 6-7 zile..In august nu mi-a venit de loc, in luna septembrie mi-a venit pe 15, apoi iar pe 1 octombrie mi-a venit, in noiembrie nu mi-a venit.si ultima menstruatie a fost pe 15 decembrie..mentionand ca in perioada 22august-25 octombrie nu am avut contact sexual.. Am facut control ginecologic, doctoru cu care ar trebui sa nasc si care ma luat in evidenta a zis 21-22 sapt, , am facut ecografia mi sa zis 19 saptamani, dupa calculu initial de la contactu sexual de pe 25 oct, ar trebui sa am 17 sapt..acum pe 21 feb..si 40 de sapt sa fac pe 1 aug..
In urma examenului ecografic, am fost diagnosticata cu Iminenta de Avort, , Placenta Praevia jos inserata.cu acumulare de sange, Sarcina Neinvestigata. si DPN 17 iulie
Se mai poate ridica placenta, sa nu fie praevia?, mai pot naste normal, sau la termenu de 40 sapt?pot avea complicati la, pana la nastere, copilu poate avea probleme la nastere, sau malformati? Va Multumesc
1 comentarii
0
25-02-2013, ora 14:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Deoarece in situatia prezentata de dumneavoastra nu specificati mai multe informatii, este posibil sa fi avut menstruatia dupa ce ati ramas insarcinata, de asemenea este bine de luat in considerare examenul ecografic de sarcina 3D care precizeaza varsta gestionala, localizarea corecta a placentei si sarcina in general. Aceasta problema trebuie sa o discutati cu medicul care va urmareste sarcina.

O zi excelenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul