implant dentar amanat. problema?

17-10-2016
lalala10
Nu este medic/terapeut
lalala10
Buna ziua.
Anul trecut, in vara, am fost la un cabinet dentar pentru a imi pune un implant in locul unei masele. Mi-a facut operatia prin care a introdus implantul propriu-zis (surubul) si a zis ca trebuie sa astept 4 luni ca sa prinda pe os. Problema e ca eu nu am mai fost inapoi la cabinet pentru continuarea lucrarii (poveste lunga...).
Acum, as dori sa continui cu acea lucrare, adica sa puna si maseaua propriu-zisa. Asa ca am cateva intrebari.
1. Se mai poate continua acea lucrare, asa cum a fost sau trebuie schimbat surubul?
2. E problema ca am asteptat atata dupa ce s-a facut implantul? Pot aparea complicatii?
3. Stiu ca implantul implica acel surub, bont protetic si coroana (maseaua). De obicei bontul protetic vine impreuna cu surubul, sau cum e? Se plateste separat ca si coroana? Pentru ca atunci cand am platit si mi-a pus surubul nu mi-a zis exact pentru ce am platit. Si nici nu am bon ca sa pot demonstra.
4. Se poate sa ma duc la alt medic pentru terminarea lucrarii? Mi-e jena sa merg inapoi la el, avand in vedere ca am lasat sa treaca atat timp.

Multumesc si ma scuzati pentru mesajul lung.
Zi faina!
1 comentarii
1
17-10-2016, ora 19:00
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,
da, normal ca se poate face coroana pe acel implant -surub atata timp cat este corect osteointegrat.
Bontul protetic are pret separat de implantul propriu zis(surubul) si de coroana care se va face peste.Adica dumneavoastra acum ar trebui sa achitati contravaloarea bontului protetic si a coroanei pe care o alegeti.( exista mai multe tipuri de coroane)
Aveti nevoie de o radiografie pentru a se verifica osteointegrarea implantului.
Da, puteti merge si in alta parte sa vi se faca coroana numai ca doctorul are nevoie sa stie exact tipul de implant pus si platforma acestuia ca sa poata face coroana.Avand in vedere ca sunt multe tipuri de implanturi si firme producatoare trebuie vazut daca medicul/cabinetul la care mergeti foloseste acel sistem de implanturi, ca sa aiba toate cele necesare amprentarii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •