implant dentar... ce marca sa folosesc?

06-01-2009
narnia72
Nu este medic/terapeut
narnia72
Am 36 ani si am ajuns la concluzia ca am nevoie de implant dentar dar nu stiu de la ce firma ar fi mai bine
STRAUMANN (Straumann Grup Elvetia)
ANKYLOS (Dentsply Friadent Germania)
ZIMMER (Zimmer Dental SUA)
ALPHA BIO (Nobel Biocare Israel)
Am constatat ca este diferenta de pret intre aceste firme si as dori sa stiu si care este diferenta de calitate intre ele.
Va multumesc
3 comentarii
0
19-01-2009, ora 00:01
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! Calitatea nu difera prea mult (ma refer la aliajul din care sunt facute). Diferenta apare la tehnica de productie si tehnica de introducere in os insa diferenta de pret se datoreaza in cea mai mare parte producatorilor (se plateste firma). Nu prea conteaza la care din ele va hotarati, important este sa alegeti un medic bun care sa insere implantul in os cum trebuie pentru ca altfel, indiferent de la ce firma este tot il pierdeti. Numai bine!
0
05-04-2009, ora 22:27
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Sigur ca se plateste firma, dar firma face diferenta. Nu se poate compara un mercedes cu un fiat panda. Este diferenta in aliaje, in tratamentul suprafetelor, in designul biomecanic si in precizia conexiunilor cu componentele protezice, care sunt impreuna cu cunostinta medicului in protezare supraimplantara decizive pentru succesul implantar.
0
06-04-2009, ora 07:39
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Aveti dreptate domnule dr. insa eu cred ca oricare dintre implantele mentionate de narnia 72 pot avea succes daca sunt inserate corect si aseptic in os.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •