Implant dentar din zirconiu. Merita?

15-11-2013
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Am de facut un implant in zona incisivului frontal si as vrea cel mai bun efect estetic dar si durabilitate in timp.
Am inteles ca implanturile din zirconiu ar avea cel mai bun efect esthetic dar nu stiu daca sunt la fel de durabile ca cele din titan. Bontul protetic la fel, recomandati sa fie din zirconiu sau titan?
Ce imi recomandati?
4 comentarii
0
16-11-2013, ora 00:36
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna seara. Implantul din zirconiu este intr-adevar superior ca estetica, durabilitate, din ceea ce se spune, dar trebuie sa luati in seama costul acestuia net superior implantului din titan. Pe de alta parte tehnologia nu este inca accesibila tuturor laboratoarelor de tehnica, si experienta pe implantul din zirconiu nu este la fel de mare ca cea de la implanturile din titan. Nu a fost introdus de foarte mult timp, ceea ce nu poate duce la o evaluare corecta a acestuia in timp. Bontul va fi din zirconiu, daca mergeti pe implant din zirconiu.
Aceasta este parerea mea.
Numai bine!
0
16-11-2013, ora 11:36
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
din cate stiu bontul protetic din zirconiu are probleme de rezistenta.
0
16-11-2013, ora 11:40
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Tinand cont ca implantul e in zona incisivului frontal, si nu e o masea, bontul din zirconiu nu poate asigura rezistenta necesara?
Ma gandesc ca nu e o zona cu forte de masticatie prea mari, nu?
Tin sa precizez ca pretul nu conteaza, ci doar vreau sa gasesc cea mai buna solutie( estetica si durabila).
0
26-12-2013, ora 15:11
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca aveti nevoie de o parere in plus.
cand alegeti tipul de implant trebuie sa va ganditi la durabilitatea lui in timp si la integrarea perfecta.
as recomanda un implant din titan. daca este corect inserat ca si pozitie in osul alveolar nu are un efect estetic inferior implantului din zirconiu, deoarece implantul (surubul propriu-zis) se gaseste in totalitate in os, nefiind vizibil. in plus are si testul timpului, implanturile din zirconiu fiind mai recent introduse...

cand alegeti tipul de restaurare protetica pe implant, va ganditi la functionalitate, durabilitate si nu in ultimul rand la estetica, fiind vorba de zona frontala.
as recomanda pentru un incisiv un bont protetic din zirconiu care este suficient de rezistent pentru zona frontala si in acelasi timp este foarte estetic. peste acest bont protetic cea mai estetica coroana este coroana integral ceramica, care este si suficient de rezistenta pentru un incisiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •