implant dentar... help!

20-01-2009
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna ziua, va rog sa imi spuneti cat dureaza la dentist sa puna 2 implanturi, 2 masele imi lipsesc si daca trebuie neaparat sa taie gingia si sa o desprinda de os pt a da gaurile unde vor intra suruburile din titan sau se poate sa dea gaura direct in locul unde este deja vindecat dupa extractie.mentionez ca am vazut pe you tuve cum se fac implanturi dentare si m-a apucat groaza, nu-m, i vine sa mai merg la dentist, cu toate ca stiu ca trebuie neaparat cat mai repede, de aceea intreb ca sa stiu si cat dureaza pt ca vreau sa scap de acolo cat mai repede.multumesc.
21 comentarii
0
21-01-2009, ora 07:27
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! In ziua de azi interventia a devenit foarte simpla, ceva de rutina. Chiar daca pare groaznic, totul se face sub anestezie si pacientul nu simte nimic. Din ce mi-au spus pacientii mei nici dupa operatie durerile nu sunt asa de mari. Oricum vi se vor prescrie calmante (majoritatea pacientilor mei nu le-au folosit pt ca nu a fost nevoie). Ca timp, operatia pentru inserarea a 2 implante dureaza, in functie de medic, intre sa zicem un sfert de ora cu tot cu anestezie si maxim o ora daca nu sunt complicatii. Cat despre tehnica, se poate si fara sa taie gingia dar nu toti medici practica aceasta tehnica. Depinde ce tehnica prefera medicul dvs. si cu ce fel de implante lucreaza. Eu personal prefer tehnica cu "taierea si desprinderea gingiei" pentru ca asa pot sa vad osul si am mai multa precizie in inserarea implantului. Multa bafta si numai bine!
0
19-11-2009, ora 14:34
oanavenezia
Nu este medic/terapeut
oanavenezia
buna ziua ma numesc OANA.AM MARI PB CU DINTII AM FST LA MEDIC SI ACOLO MI AU FST RECOMANDATE IMPLANTURILE IN PARTEA DE JOS IN NR DE 4.NU IMI E FRIK DEOARECE AM SUFERIT MULT DIN CAUZA DINTILOR, NU AM STIUT SA I INGRIJESC SI ACUM SUFAR.VROIAM SA VA INTREB DE CE COSTA ATAT DE MULT UN IMPLANT, E NORMAL SA COSTE 1000EURO?INNAINTE SA MERG LA DENTIST AVEAM DURERI MARI DE CAP SI DE STOMAC, A FST DIN CAUZA DINTIILOR OARE?PT K DE ATUNCI NU AM MAI AV PB.VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.SI NU UITATI NU VA FIE FRIK DE DENTIST FACETI VA LA TIMP DINTII.
0
20-11-2009, ora 22:45
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
din pacate tratamentul prin implant dentar la noi este considerat "un lux", din cauza costurilor ( variabile intre 400-1000 euro), dar interesati-va cat consta un implant afara. de curiozitate.
0
20-11-2009, ora 23:41
oanavenezia
Nu este medic/terapeut
oanavenezia
va multumesc pt raspuns.in afara costa ff mult un implant, aproape 3000euro in italia asa k nici o sansa.
0
26-11-2009, ora 10:07
Dr. Claudiu Ilinca
Stomatologie, Constanta
Dr. Claudiu Ilinca
Pentru candycandy:

Nu e neaparat necesar sa fie taiata gingia si indepartata e pe os, in unele cazuri se poate insera implantul si fara asta. Temerile tale sunt exagerate, asa cum bine a spus si dr. Ivan, cei mai multi pacienti nu au absolut nicio durere dupa inserarea implantului dentar, iar restul rezolva eventualele dureri cu medicamente obisnuite.


Pentru oanavenezia:

E absolut normal sa coste 3000 de euro un implant (in Italia). Poate ca tu nu stii, implantul in sine poate costa intre 100 si 400 de euro, pe langa asta mai sunt si alte componente necesare ceea ce ridica foarte mult costul per implant, instrumente, aparatura, materiale, salarii, educatia medicului etc. Din cei 3000 de euro probabil ca jumatate sau chiar mai mult reprezinta cheltuielile medicului.


In Romania implanturile costa mai ieftin pentru ca aici manopera medicului e mult subevaluata (din motive de putere de cumparare scazuta a romanilor).
0
29-11-2009, ora 23:32
savona
Nu este medic/terapeut
savona
buna seara tuturor ma bucur ca insfarsit am gasit acest forum vreau sa va spun ca eu sunt rezident in italia de 5 ani unde am avut parte si de cateva interventi stomatologice este adevarat ca preturile in acest domeniu sunt mult mai ridicate decat in romania dar in privinta implantului este exagerat ce am citit aici. in luna octombrie am cerut un preventiv unei clinici din genova si va asigur ca pretul unui implant finit adica cuprinzand coroana provizorie apoi cea definitiva in portelan este de 1000 euro., dar sa nu uitam ca preturile sunt corelate cu salariile din fiecare tara nu-i asa?aici de exemplu salariul minim pe economie este de 800 euro.
0
08-12-2009, ora 19:00
oanavenezia
Nu este medic/terapeut
oanavenezia
buna ziua ma numesc oana si apelez din nou la dvs.am inceput tratamentul la stomatolog in urma cariua s au efectuat extractiile necesare.in partea din spate nu mai am dekt o masea si atat (atat in stanga kt si in dreapta, iar in fata 6 dinti).stomatologul mi a spus k se va putea face o lucrare fara implanturi, legand o de maselele din spate(e posibil???)dar k intai va trb sa se vindece gingia in urma extractiilor.ok totul bine pana aici dar a spus k avand in vedere k gingia a coborat destul de mult va trebui sa taie din gingie si din os.E POSIBIL?ma bagat un pic in sperietii.va rog sa ma ajutati sa mi spuneti dak e posibil sau nu sa faca acest lucru si apoi o lucrare fara implanturi???.va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul.
0
10-12-2009, ora 23:29
savona
Nu este medic/terapeut
savona
buna ziua tuturor ! va rog sa ma ajutati cu un sfat daca este posibil, am mare nevoe de cateva interventii stomatologice cu siguranta voi avea nevoe si de cateva implanturi intr-un cuvant am o catastrofa in gura pe arcada superioara am o lucrare protetica fixa, pe cea inferioara nu mai am nici o maseluta, am 9 dinti pe care am facut mari eforturi sa-i pastrez, credetima ca ma lupt cu aceasta dantura de peste 20 de ani si am facut tot ceea ce a fost posibil sa o ingrijesc cat mai bine.problema mea este ca nu ma aflu in romania si atunci cand voi veni nu voi avea la dispozitie mai mult de 3 saptamani,.am nevoe sa-mi recomande cineva o clinica stomatologica unde sa pot rezolva totul, si sa mi se comunice cateva preturi reale, pentru implanturi, dinti din portelan s.a, m.d.va multumesc., si va salut cu mult respect..Mihaela
0
11-12-2009, ora 20:08
chiriac_octavian
Nu este medic/terapeut
chiriac_octavian
Iti pot lasa un link cu preturi bune, eu am cautat ceva pe net mai accesibil la buzunar si am fost aici www.master-dent.ro, preturi ok si mi-a placut si cum au lucrat.Sper ca am fost de ajutor, sa ne auzim cu bine.ciao
0
12-12-2009, ora 17:46
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
am intrat de curiozitate pe site-ul clinicii propus de dvs.
ca medic, nu mi se pare normal cand lucrezi la pacient sa fii imbracat in altceva decat o uniforma medicala ( adica in haine de strada pe sub halat ). este un detaliu care poate pentru un pacient trece neobservat, insa pentru un medic e o dovada minima de profesionalism. mi-am permis acest comentariu pentru ca, sincer, nu am putut sa ma abtin. preturile practicate de un cabinet sunt pentru unii criteriul principal in functie de care isi aleg un medic, din pacate.
0
13-12-2009, ora 01:49
savona
Nu este medic/terapeut
savona
multumesc mult pentru raspuns voi incerca sa intru pe link-ul respectiv sa vad daca reusesc sa gasesc ceva potrivit cerintelor mele..in legatura cu ceea ce scrie doamna /domnisoara, medic : eu cred ca sanatatea este mai importanta decat banii, dar din pacate pentru uni mai putin norocosi si aceasta intra in categoria luxului
0
16-12-2009, ora 14:15
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
pentru "andreeastoma" - mi se pare exagerata afirmatia Dvs ; faptul ca un medic inbraca "haine de strada" in cabinet, nu cred ca are nimic de -a face cu o "dovada minima de profesionalism".
Si eu sunt pentru uniforma medicala, dar mi se pare urat de tot sa te legi de echipamentul unui medic, si sa-l faci "neprofesional", numai pentru ca se imbraca in cabinet cum are el chef!
Fiecare are dreptul in propriul cabinet sa se imbrace cum are chef, atata timp cat isi face meseria cum trebuie! Sunt doua lucruri complet diferite, sorry!
0
17-12-2009, ora 14:35
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Pentru "The Dentalist" : Nu vreau sa lansez o polemica pe acest subiect dar un medic cu minime cunostinte despre asepsie si antisepsie, cu un minim respect pentru pacient si siguranta lui ar trebui sa stie si sa faca diferenta intre hainele de strada si cele de cabinet. De altfel nu numai sanatatea pacientului este in joc in acest caz ci si a medicului, a familiei lui si a tuturor persoanelor cu care acesta vine in contact.
0
17-12-2009, ora 18:01
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
Este foarte adevarat de spuneti! Si eu profesez tot in echipament medical adecvat normelor de asepsie si antisepsie. Dar de aici si pana la a afirma ca un medic care profeseaza in haine "de strada" este - altfel spus - incompetent, este totusi exagerat.
Iar hainele respective - "de strada" - sunt convinsa ca nu parasesc cabinetul respectiv, ci raman acolo, adica sunt pana la urma "de cabinet".
0
19-12-2009, ora 20:03
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
faptul ca dvs sunteti convinsa ca hainele " de strada " la care ma refer nu parasesc cabinetul si ca sunt de fapt haine de cabinet. ma convinge si pe mine ca nu ati intrat pe site-ul cabinetului de mai sus propus de dl chiriac octavian.
intrati va rog in galeria foto a cabinetului, apreciati dvs daca blugii si bluzele cu maneca lunga si mansete de plush sub halat indeplinesc normele de asepsie de care vorbea dr ivan , abia apoi postati un comentariu.
0
20-12-2009, ora 10:29
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
...n-ati inteles nimic, se pare. Desigur ca m-am uitat pe site-ul evocat.
Inutil sa mai adaug ca n-am fost de acord cu afirmatia - reproduc aproximativ :" medicii care profeseaza in blugi si haine de plush in cabinet, sunt incompetenti"- nu stiu daca va dati seama cat de superficiala este aceasta afirmatie, ca sa raman totusi la o "linie" eleganta...
Repet, fiecare se imbraca la el in cabinet cum are chef! N-o sa fiti Dvs aceea care sa introduca o "uniforma obligatorie" in cabinete, ca nu-i cazul.
0
20-12-2009, ora 15:33
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
ghilimelele se folosesc atunci cand se citeaza o afirmatie, nu cand doriti dvs sa dati o interpretare personala vorbelor cuiva.. nu imi atribuiti afirmatii pe care nu le-am facut. afirmatia "medicii care profeseaza in blugi si haine de plush in cabinet, sunt incompetenti" nu imi apartine. recititi ce am scris mai sus, in toate postarile legate de acest subiect, singura care foloseste termenul de " medic incompetent" sunteti dvs.
0
20-12-2009, ora 16:09
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
Pardon, D-na "dovada minima de profesionalism".! - citatul, de data asta, pe langa ca va apartine, vi se si potriveste ca o manusa - (sau ca o bluzita cu manecute de plush :)

Cu lingvistica lasati-o balta, ca nu tine de "deontologie" :-))
0
20-12-2009, ora 16:40
oanavenezia
Nu este medic/terapeut
oanavenezia
in loc sa va tot certati pe chestiile astea mai bine ati raspunde oamenilr kre au nevoie.astept un rasp de 2 saptam.oare nu e nimeni in stare sa mi raspunda?
0
20-12-2009, ora 17:09
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
asa este, aveti dreptate; oricum, aici pe forum nu conteaza daca scriem in pijama...
Daca dintii (maselele) din spate sunt sanatoase, atunci se poate rezolva problema asa cum v-a explicat medicul, fara sa se recurga neaparat la implante.
cu remodelarea osoasa si a gingiei, asta ramane la alegerea doctorului, daca el considera asta necesar, atunci probabil ca trebuie facut; nu mi-as face atatea probleme, ca nu are cum sa va doara, de vreme ce veti primi anestezie.
0
20-12-2009, ora 17:44
oanavenezia
Nu este medic/terapeut
oanavenezia
mda asa este, intre timp au fst taiate gingiile si asteptam vindecarea lor pt a face lucrarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •