Implant sau punte?

25-10-2021
Tiflender
Nu este medic/terapeut
Tiflender
Mai am cateva luni de purtat aparatul de jos, dupa care urmteaza sa mi se puna fir de contentie.

Intre timp trebuie sa ma decid pentru implant sau punte.

Se poate face punte care sa fie sustinuta doar de un dinte? sa se evite slefuirea caninului.

As opta pentru punte din cauza costurilor si a timpului de recuperare/vindecare. Va afecta cu ceva daca in loc de implant se va pune punte? M-am documentat in privinta avantajelor dintre punte si implant, dar voiam sa stiu in cazul meu care ar fi minusurile.

Am uploadat si o poza:

https://drive.google.com/file/d/1PlsfPKgpjt5la-PcWBEB5f-ep7wx8L57/view?usp=sharing
1 comentarii
0
27-10-2021, ora 21:41
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
Recomand implantul dentar. Avantajul major al implantului este acela ca nu sunt afectati in niciun fel dintii vecini. Puntea dentara presupune slefuirea celor doi dinti ce o vor sustine, cu sacrificiu de smalt dentar sanatos, nu se poate face o pune fixata numai de premolar, ci ar trebui inclus si caninul.
Deci clar aveti indicatie de implant, implanturile dentare au aparut tocmai pentru cazuri ca al dumneavoastra. Recuperarea dupa un implant dentar simplu este similara cu recuperarea dupa o extractie dentara, nu pune probleme majore. Iar in privinta costurilor, diferenta intre o punte cu 3 elemente si un implant cu o coroana pe implant, nu este atat de mare incat sa merite sa slefuiti doi dinti sanatosi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant sau punte dentară - comparație și ce să alegem
  •