implanturile si hta

28-02-2009
sign74
Nu este medic/terapeut
sign74
buna ziua,
am 34 ani si hta esentiala, valorile ajungand la maxim 14/10...urmez tratament cu nebilet, un sfert de pastila zilnic...pot beneficia de implanturi dentare?
9 comentarii
0
28-02-2009, ora 16:55
Dr. Ghise
Identitate neconfirmată
Dr. Ghise
Da, puteti beneficia.Singura problema este legata de tipul anesteziei care se poate face;in general la hipertensivi se efectueaza o anestezie care sa nu contina adrenalina.
0
28-02-2009, ora 17:19
sign74
Nu este medic/terapeut
sign74
anestezia care nu contine adrenalina are acelasi efect care il are anestezia clasica?..sau se simte o durere minima?..multumesc
0
28-02-2009, ora 18:08
Dr. Ghise
Identitate neconfirmată
Dr. Ghise
anestezia fara adrenalina se instaleaza mai greu si are efect de mai scurta durata decat cea cu adrenalina; o durere minima este posibil sa simtiti, dar cu acordul medicului cardiolog, eu cred ca in cazul dumneavoastra se poate efectua si anestezie cu adrenalina.
0
01-03-2009, ora 14:35
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Si foarte important este ca tensiunea dvs sa fie pana in 10 (minima).altfel orice interventie de natura chirurgicala nu se face!
0
01-03-2009, ora 15:16
sign74
Nu este medic/terapeut
sign74
minima, e 10.nu a fost niciodata mai mult.
dar pentru cei care au peste 10...cum adica nu se poate face nimic?..raman cu resturile de oase in gura?
0
01-03-2009, ora 15:20
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu.ati spus ca mai mult de 10/14 nu aveti...valoarea de 10...se refera la tensiunea in diastola iar cea de 14 in sistola...termeni medicali.ma refeream ca cea din diastola sa nu depaseasca 10.adica puteti avea 8/13 si e ok...dar daca aveti 10/13.nu.sper ca acum e mai clar.
0
01-03-2009, ora 15:24
sign74
Nu este medic/terapeut
sign74
nu prea.
adica la o tensiune arteriala de 14/10.nu se fac extractii, nu se fac implanturi dentare, nu se face nimic?
si in afara de asta, parerea mea...sunt foarte multe persoane care nici macar nu stiu daca au probleme cu tensiunea.
0
01-03-2009, ora 15:40
sign74
Nu este medic/terapeut
sign74
sau..nu te supara pe mine dar tu ce-ai face in situatia in care ti-ar veni la cabinet un pacient, cu hta 16/10 sa zicem.si are nevoie urgenta de extractii dentare...in caz ca nu le-ar face ar risca sa se infecteze sau sa-si piarda toti ceilalti dinti buni?...l-ai trimite acasa ridicand pur si simplu din umeri spunanadu-i ca nu ai ce sa-i faci?...
0
12-03-2009, ora 01:24
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Huh...eu am aceeasi problema, cu HTA...14/2 in stare normala, cand nu ma streseaza nimic...si adaug la asta o tetanie manifesta...si totusi, am nevoie de implant, rezectie apicala...acuma ce sa fac, sa-mi mint medicul, prin omisiune, cum specifica normele juridice - adica stiu, da nu-ti spun ca stiu, ma fac ca de fapt nu stiu nimic, sau ce?
Ce masuri de protectie sunt necesare in acest caz?:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •