Impotenta, disfuctie erectila, masturbare precoce!

12-01-2008
florin_s28
Nu este medic/terapeut
florin_s28
Buna ziua!

Sunt din ce in ce mai sigur ca am probleme sexuale, poate chiar o oarecare impotenta.

Am 29 de ani si de curand am avut imposibilitatea de a avea o erectie cu o partenera. De fiecare data, imi caut cate un motiv, o cauza. De data aceasta am gasit ca motivatie oboseala si faptul ca iau medicamente pentru sistemul nervos (urmez un tratament cu antidepresive, somnifere si sedative).
Ceea ce este totusi ciudat este ca am reusit sa ma masturbez cu ajutorul pornografiei, pentru a vedea daca mai pot avea activitate sexuala.

De asemenea, de multe ori cu alte partenere s-a intamplat chiar daca am erectie, aceasta sa fie foarte slaba si mai ales sa nu o pot mentine decat foarte scurt timp. Totodata, cateodata ejaculez precoce.

As dori sa stiu care credeti ca ar putea fi cauza multiplelor mele disfunctii de natura sexula?

Ar putea fi pastilele (antidepresive, somnifere, sedative)?
Sau frica, inhibarea, depresia in sine?
Ar putea fi si epuizarea si oboseala de care sufar de foarte multa vreme?
Sau faptul ca uneori practic masturbarea in exces, nemaifiind capabil de a avea raport normal cu partenera, din cauza epuizarii, a obselii?
De asemenea, mentionez ca in urma cu ceva timp am suferit de o uretrita si prostatita cronica, care s-au vindecat.

Credeti ca sufar de un comportament sexual deviat, anormal intrucat pot avea erectie folosind pornografia si recurg la masturbare, iar in momentul in care sunt cu o partenera imi vine greu sa realizez contactul sexual (cateodata) din diverse motive.
Au fost si momente in care totul a decurs normal cu partenere si totul a fost foarte bine. De asemenea, nu prea am avut parte de multe partenere, intrucat sunt o persoana mai izolata, mai singulara.

Va multumesc pentru timpul acordat, pentru rabdare si raspunsul dvs!
6 comentarii
0
19-01-2008, ora 00:00
mariav
Nu este medic/terapeut
mariav
NU mai fi obsedat de faptul ca nu iti vei satisface partenera.Ai incredere in tine si in forta gindului tau de a reusi.Daca ai incredere in partenera ta vorbeste deschis de problema ta iar daca ea TE IUBESTE te va intelege si veti rezolva impreuna problema.AI INCREDERE IN TINE!
0
13-05-2010, ora 20:04
a_dude
Nu este medic/terapeut
a_dude
Cred ca acesta trebuie sa fie unul dintre cele mai inutile sfaturi posibile.

Si eu intampin o problema identica. Si incerc sa aflu cauza. Daca voi gasi raspunsul voi reveni.
0
19-05-2010, ora 12:10
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
sfatul nu este inutil..este cat se poate de reala si dea adevarat..dar cred ca e inteles putin gresit:
-pune pe partenera ta sa faca ce vezi in filme porno..poate accepta poate nu. poate te-ai plictisit de partenera...se intampla mai des decat crezi. oboseala si leanea sunt foarte des intalnite in refuzul unui act sexual sau in ratarea lui...incearca sa vei ceva cafea sau ceva care contine cofeina, un redbul ceva, dar si putin alcool sa iti teraca inhibitiile...insa sa nu bei alcool fara energizant ca o sa fi si mai somnoros decat de obicei.
0
12-07-2010, ora 01:43
Donna.D.
Nu este medic/terapeut
Donna.D.
Antidepresivele, sedativele scad considerabil libidoul. Iti zic din proprie experienta. Eu iau antidepresive de 10 ani, cate un drajeu seara, si rareori mi s-a intamplat sa am chef sa fac sex dupa ce si-a facut efectul. Nu stiu cat de des iei tu antidepresivele.daca le iei de mai multe ori pe zi, este de inteles. Organismul nu intra bine in starea lui normala, caci e sedat din nou. Daca citesti cu atentie prospectul medicamentelor ce le iei, vei vedea ca e specificat la efecte adverse: libidou scazut. Mai grav este ca, antidepresivele luate pe o perioada mai lunga, provoaca dependenta.
0
27-12-2010, ora 00:01
Claudiu_R
Nu este medic/terapeut
Claudiu_R
Buna ziua...am o problema care vreau sa o rezolv cat mai repede, acum o saptamana am avut un contact sexual si am avut surpriza neplacuta de a nu mai avea erectie dupa prima ejaculare(s-a culcat).

Care sa fie problema?
Sa fie din cauza mea?
Sa fie din cauza ei?
Nu a fost preludiul destul de lung?
As dori sa stiu care credeti ca ar putea fi cauza multiplelor mele disfunctii de natura sexula?
De asemenea, mentionez ca in urma cu ceva timp am suferit de o uretrita, care s-a vindecat.

Va multumesc astept raspunsul dvs
0
30-09-2014, ora 11:18
corlat
Nu este medic/terapeut
corlat
Cine s-a culcat ma? Partenera??:))
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri despre masturbare
  • Alternative la Viagra - pentru problemele de erecție
  • Exerciții pentru disfuncția erectilă
  • Viața cu o disfuncție erectilă
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.