impotenta sau.

10-12-2008
rebe
Nu este medic/terapeut
rebe
buna ziua.ma nunesc mariana si as vrea sa va adresez o intrebare.sunt casatorita de 5 ani si inca nu am reusit sa raman insarcinata.ingrijorata de acest fapt am inceput sa fac niste analize incepand cu mine.am facut singele apoi controale ca apoi sa fac si analizela la trompe sa vada daca sunt inchise.din fericire totul este bine.apoi am urmat cu sotul meu care a facut analiza spermei si mi-au dat urmatoarele rezultate.
parametri standar pentru lichidul seminal. volum 2 ml, ph 7, 2, spermatozoizi ml 20 milioni/ml, sparmatozoizi ejaculati total 40 milioni, motilita 50%mot a+b, e/o 25%tipo a, morfologia 14%forme normale, leucocite 1 milion/ml, vitalita 75%forme vitale si celule rotonde 5 miliono/ml.
oligozoospermia..normale 40+10 spz.tot, lieve 25-40+10 spz.tot, media 15-25+10 spz.tot si grave 15+10 spz tot.
astenozoospermia normale 50% mot.tipo a+b, lieve 30-50% mot topo a+b, media 15-30% mot tipo a+b si grave 15% mot tipo a+b teratozoospermia {secondo Kruger} normale 14%forme normali, lieve 10-14% forme normali, media 5-10% forme normali si grave 5% forme normali. criptozoospermia 1+10 spz/ml
volum 2, 1 ml, aspecto torbido, colore normale si ph 7, 4
forme regolari 4%
forme iregulari 96% si celule rotonde{milioni/ml} 0, 3

VA rog frumos sa imi spunteti cat de grav este si daca am vreo posibilitate de a ramane insarcinata sau in cel mai rau caz ce as putea face pt a ramane pt ca imi doresc enorm a avea un copil.am imiplinit deja varsta de 30 ani.va multumes frumos
4 comentarii
0
11-12-2008, ora 20:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Spermograma nu e chiar optima, dar e departe de a fi dezastruoasa. Un tratament naturist ar fi binevenit. Oricum, nu trebuie confundata impotenta cu sterilitatea.
0
12-12-2008, ora 10:01
rebe
Nu este medic/terapeut
rebe
va multumesc din suflet pentru raspuns insa as mai dori sa stiu de unde as procura acest tratament naturist si ce contine acesta.am mai consultat un doctor ginecolog zilele aceste pentru o raceala jos si iam aratat aceste rezultate si mia spus ca numai insamantare in vitro ne mai poate ajuta.dupa parerea dumneavoastra este adevarat?daca da unde si cum se face aceasta operatiune?.va multumesc anticipat.
0
12-12-2008, ora 10:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tratamentul naturist se recomanda in urma unui consult naturist, exact ca celelalte tratamente. Daca sunteti din Bucuresti, puteti veni la cabinetul meu, daca sunteti din alta parte, gasiti un medic naturist in orasul dv.

Raceala jos si problemele cu spermograma trebuie tratate, altfel chiar fertilizarea in vitro nu rezolva problemele.
0
12-12-2008, ora 16:36
rebe
Nu este medic/terapeut
rebe
va multumesc.raceala jos o tratez cu medicamente prescrise de acesl doctor si spalari cu femigin b si crema bioclin iar in privinta sperogramei nu stiu cum sa procedez.sunt din ramnicu sarat un orasel mic si nu cred ca exista medic naturist dar totusi incerc sa caut o solutie.poate totusi voi avea un drum la bucuresti si daca imi spuneti adresa va voi cauta.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Viața cu o disfuncție erectilă
  •