impresia ca ai probleme cu inima, palpitatii

13-12-2011
Dulysan
Nu este medic/terapeut
Dulysan
buna ziua, as avea si eu o mica nelamurire, de ceva vreme am impresia ca am probleme cu inima, desi sunt absolut convins ca nu e asa. Constientizez in permanenta aproape bataile inimii, si conform documentatiei pe care o am aceast lucru poarta numele de palpitatii. Ceea ce vreau sa precizez insa este faptul ca intotdeauna am un puls normal, de 70-80 batai pe minut si toate bataile sunt ritmate, adica nu se opresate, se reia cu un ritm mai alet, apoi iarasi incet ca atunci la un atac de panica sa imi fuga inima din piept apoi sa se opreasca brusc. as vrea tare mult ca cineva sa imi poata dea si mie cateva nelamuriri. Eu cred ca este ceva in modul meu de a gandi, avand in vedere ca mai multa vreme faceam frecvente atacuri de panica pana am invatat sa le controlez mental. Este posibil ca si aceasta constientizare sau impresie a mea ca as avea vreo problema cu inima sa fie tot un fel de atac de panica ?. Va multumesc anticipat
6 comentarii
0
14-12-2011, ora 03:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Consulta un cardiolog, fa-ti un EKG si daca toate sunt in regula, mergi la un psihoterapeut sa te invete sa-ti controlezi aceasta anxietate ca ea sa nu devina cronica si sa fie mai greu de stapanit. E foarte posibil sa fie tot atacuri de panica.
Sanatate!
0
14-12-2011, ora 21:01
Dulysan
Nu este medic/terapeut
Dulysan
eu am invatat sa stapanesc atacurile de panica, iar analizele sunt ok pentru ca le-am facut, am doar o simpal aritmie din lipsa de calciu. Oricum, msi mult pentru raspuns
0
15-12-2011, ora 10:04
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este o stare de anxietate constanta peste care se suprapun atacuri de panica. Din cate spuneti, atacurile ati invatat sa le controlati. Acum trebuie sa lucrati asupra anxietatii bazale. Sunt 2 metode: psihoterapie si medicatie. Eu va sfatuiesc sa le combinati.
0
15-12-2011, ora 23:41
Dulysan
Nu este medic/terapeut
Dulysan
va multumesc frumos pt sfaturi. Eu sunt impotriva medicamentelor pt ca dau dependenta si refuz s imi gasesc remediu la problemele mele in chimie. Pe langa asta, in copilaria mea am facut candida in gat din cauza eritromicinei. Sunt convins ca secretul se afla in mine si in felul cum abordez eu problema mai departe. Sper sa nu fiu inteles gresit cand am spus ca nu sunt de acord cu medicamentele, insa ma refeream strict la mine. Daca mai exista si alte pareri vis a vis de acest subiect, ld astept cu mare placere. Sanatate multa
0
15-01-2012, ora 16:49
SunnyDays
Nu este medic/terapeut
SunnyDays
atacurile de panica sunt confundate adesea cu afectiuni ale inimii. imi aduc aminte primul meu atac de panica...cand nu stiam despre ce este vorba..am crezut ca o sa fac infarct :) bine...asta nu exclude o eventuala problema la inima...dar daca spui ca ai atacuri de panica sigur este din aceasta cauza.dar nu o sa patesti nimic, sunt doar senzatii.
0
15-01-2012, ora 23:58
Dulysan
Nu este medic/terapeut
Dulysan
si eu sunt convins ca sunt doar senzatii, pentru ca am fost la doctor sa ma consult si mi=-au iesit toate ok, doar mi-a recomandat ceva mai multa odihna. In rest e bine :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •