in administrarea contraceptivelor exista restrictii alimentare?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
vroiam sa intreb daca in administrarea contraceptivelor exista restrictii alimentare si nu din punct de vedere al unei eventuale cresteri in greutate ci daca sunt alimente care pot reduce eficienta contraceptivului.auzisem ceva despre grefe(cum ca ar fi de preferat sa nu fie consumate) dar legat de alte medicamente decat contraceptivele.sper sa mi se raspunda cat mai curand caci sunt la primul ciclu de tratament si vreau sa fac ceea ce trebuie.
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Cand am apelat la un cabinet de planning, am intrebat aceeasi chestie ca si tine. in primul rand nu ai voie sa iei antibiotice, deoarece interactioneaza cu contraceptivele, iar acestea din urma nu vor mai avea acelasi efect..am auzit si eu de ananas, grefe si cam atata.Sigur stiu ca nu trebuie sa bei mult suc de ananas, ptr ca iarasi scade eficienta pilulelor.Cat despre cresterea in greutate..eu m-am cam ingrasat si nu mi-am modificat alimentatia fata de cum era inainte, insa nu te ingrasa atat de mult incat sa te deranjeze, doar 1-2 kg(depinde de caz). Problema este ca, in unele cazuri, provoaca o oarecare pofta de mancare.Trebuie doar sa poti sa te controlezi atunci cand e nevoie, atata tot.Sper sa-ti fi fost de folos
0
12-01-2011, ora 20:36
dianita25
Nu este medic/terapeut
dianita25
eu stiu k si unele ceaiuri calmante pot sa scada efectul... (teiul, musetelul...)dar nu cred k e valabil in toate cazurile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •