in ce proportie iradiaza organismul un CT abdominal-pelvin nativ si cu subst. de contrast?

18-07-2014
Mara_30
Nu este medic/terapeut
Mara_30
Vreau sa stiu in ce proportie iradiaza organismul un CT abdominal-pelvin nativ si cu subst. de contrast. Acest CT este realizat la cererea medicului urolog in urma unei examinari ecografice, doar atat.
8 comentarii
0
18-07-2014, ora 23:06
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
mara eu ca pacient am facut in ultimul an jumate 5 ct cu substanta de contrast, si din cate mi sa explicat nar fi atat de nocive, dar daca doctorul care tia facut ecografia tea trimis sa faci ct cu substanta de contrast inseamna ca asa este mai bine pt ca ct-ul este mai performant si se vede mai bine decat la ecografie.Ai fost vreodata operata? daca da inseamna ca nu poate vedea bine la ecografie din cauza suturilor.
0
18-07-2014, ora 23:11
Mara_30
Nu este medic/terapeut
Mara_30
Da, am fost operata de cezariana. Eu sunt destul de ingrijorata deoarece am citit ca iradierea este foarte mare si nu stiam exact acest lucru. Oricum daca medicul a solicitat, as fi facut-o. Acum mi-e teama de efectele viitoare. Cu ce va ocupati, daca nu va suparati ca am intrebat? Si ce ce ati facut asa multe CT-uri? Aveti cumva o tumoare?
0
18-07-2014, ora 23:15
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ar fi fost excelent sa raman la una dar acum sunt la a sasea si la al treilea organ ( 2 pe rinichi, una pe colon si trei pe plamani) o sati trimit pe privat daca vrei mai multe informatii.
0
18-07-2014, ora 23:21
Mara_30
Nu este medic/terapeut
Mara_30
Multumesc mult pentru raspuns. In urma CT-ului pe care l-am facut a rezultat ca eu am doar un chist pe oavar de 5 cm. Nu am nicio tumoare. Medicul suspecta o tumoare. Tocmai ca imi era teama ca aceasta iradiere imi va provoca in viitor posibile tumori. Sunt sigura ca nu ati facut un CT inainte sa depistati tumorile, deci majoritatea oamenilor care fac tumori nu au mai facut CT inainte, sa zic ca acest lucru ar fi conditionat aparitia lor. Imi pare nespus de rau pt Dvs. Ma gandesc ca eu ma stresez pentru o iradiere si alti oameni au cu adevarat probleme de sanatate. Va doresc multa putere.
0
18-07-2014, ora 23:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
inainte de 2008 cand mi sa descoperit prima tumoare am mai facut micro doar dar asta cu 10 ani inainte, si da am speranta si optimism si putere de a lupta cu aceasta boala ultimul an a fost mai greu cand mia dat metastaze peste metastaze dar inca lupt cu inversunare si pana acum am rezultate excelente cu ajutorul chimioterapiei si a alimentatiei, a medicilor, a familiei si sprijinul altor paciennti.
0
18-07-2014, ora 23:40
Mara_30
Nu este medic/terapeut
Mara_30
Oare acel micro-tomograf facut inainte sa existe vreo tumoare a declansat ceva ulterior? Eu am citit mult desprea asta zilele acestea.
0
18-07-2014, ora 23:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
nu cred mai ales ca am intrebat pe fiecare medic cu care am discutat fata in fata care ar fi cauzele aparitiilor si sunt atat de multe incat nu se prea stie de ce apar, dar din documentare vazute si carti citite se crede ca ar fi o celula care nu mai moare dupa stadiul de viatasi contabilul este sistemul imunitar care tine controlul celulelor care trebuie sa moara si cate se nasc, si cand ea nu mai moare la termen devine mutanta si se divide haotic una in circa 2 ani se fac un milion sase sute de milioane, isi dubleaza numarul mereu 10000-20000-40000-80000-1600000 si tot asa dar ce este mai grav ca a invatat sa se apere de sistemul imunitar si cu ajutorul lui se hraneste, si mai grav este ca isi poate creea noi vase de sange pt hrana si pt aruncarea toxinelor, sau poate penetra vasele de sange si sa migreze in alt organ, sau cand este atacata de tratament sau altele ca sa se apere creeaza sangerari in organism, da drumul la sange( nu sangereaza tumora si in alte locuri de obicei), sau creeaza multe metastaze ca sa fie sigura ca supravietuieste.FRANCEZII dupa operatii tumorile sunt folosite pt testarea medicamentelor pt cancer si au constatat ca fiecare tumora este unicat la fel ca oamenii.
0
19-07-2014, ora 00:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Tumora mea mama( prima ) este GRAWITZ sa descoperit in 1973 dar de atunci nu sa putut afla stadiile incipiente deoarece mai mult de 90%dintre pacienti o desccopera ca mine in stadiul avansat din greseala, si doar de aproximativ 8 ani in lupta a intrat SUTENTUL un medicament foarte bun dar scump, dar ce este cel mai grav este deoarece cancerul poate da metastaze pe orice organ intr-un timp foarte scurt, sau in orice loc, oase, creier, oriunde gaseste un loc greu accesibil, unde nu se poate lupta cu el, sau unde se poate hrani din belsug: este ca un fat care are cordon ombilical si el se hraneste indiferent daca omoara gazda, cancerul este singurul care isi poate creea noi vase de sange.
Daca doresti dai clik pe numele meu si imi trimiti o adresa de mail si iti dau mai multe informatii utile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pacientului pentru tomografia computerizată (CT) abdominală
  •