Interpretare CT pelvis

04-04-2017
lilisor40
Nu este medic/terapeut
lilisor40
Uter in anteversie fiziologica, cu diametrul sagital maxim de 62mm, fara anomanlii decelabile. Formatiune densa anexiala stanga cu dimensiuni axiale maxime de 107/101, bine delimitata, fara priza de contrast, care comprima vezica urinara, rectul pastrand interfata de demarcatie fata de acestea. Absenta adenopatiilor si a lichidului intraperitoneal. In observatie endometrion anexial stang.Mentionez ca am varsta de 45ani, fara nasteri sau avorturi!
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
1
04-04-2017, ora 19:36
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Este un endometriom fara suspiciune de malignizare dar care este foarte mare (aproape 11cm) si are din acest punct de vedere indicatie chirurgicala!
0
05-04-2017, ora 20:08
lilisor40
Nu este medic/terapeut
lilisor40
Multumesc pt raspuns.Am discutat cu medicul chirurg si dupa consultatie si verificarea analizelor facute mi-a recomandat scoaterea uterului si a anexelor.M-am blocat la aflarea acestor vesti si nu am reusit sa intreb de ce, dansul spunandu-mi sa revin dupa Sfintele sarbatori de Pasti, insa ma voi duce sa cer parerea si unui alt chirurg.
0
06-04-2017, ora 15:04
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Pentru uter este o exagerare sa il scoateti si interventia este de a scoate chistul sau cel mult ovarele ideal laparoscopic!
0
07-04-2017, ora 15:32
lilisor40
Nu este medic/terapeut
lilisor40
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pacientului pentru tomografia computerizată (CT) abdominală
  •