In timpul actului sexual

19-12-2011
Msc
Nu este medic/terapeut
Msc
Ma doare foarte tare in timpul actului sexual, nu pot duce pana la final. Am intrebat un doctor ginecolog si mi s-a raspuns ca am vaginul mic, din aceasta cauza. Ce se poate face in privinta asta ?
3 comentarii
0
20-12-2011, ora 00:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In principiu nu exista vagin mic. Si chiar daca e mai ingust, daca te lubrifiezi normal, iar partenerul nu are un penis peste medie nu are de ce sa te doara.
Ai facut analize ginecologice? Care?
Poate fi vorba de o afectiune a glandelor bartholin, sau ceva urinar, se intampla ca durerea sa fie resimtita in vagin dar sa aiba o cauza in imediata apropiere.
Deci, fa-ti analize mai complexe, mai consulta un ginecolog si/sau urolog si mai ales incearca sa fii cat mai lubrifiata in preludiu (sunt la farmacii produse de genul asta daca simti ca te-ar ajuta).
Nu lasa sa-ti afecteze stima de sine, viata sexuala, sunt foarte importante.
Sanatate!
0
20-12-2011, ora 08:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Rareori dispareunia (durerea in timpul actului sexual) are legatura cu conformaţia vaginului. Când nu este vorba de o boală infecţioasă (herpes, etc), problema este fie din cauza insuficientei lubrefieri, fie din cauza unei spasticităţi a musculaturii pelvine. În ambele cazuri, un tratament homeopatic este alternativa de primă alegere.
0
20-12-2011, ora 11:03
mirela11
Nu este medic/terapeut
mirela11
dn doctor dragomir, v-am trimis un mesaj privat!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.