in urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu blefarita

05-01-2010
ruxandrica
Nu este medic/terapeut
ruxandrica
Buna ziua !

am fost diagnosticata cu blefarita inca de acum trei ani. Am urmat nenumarate tratamente si am fost la foarte multi medici.In septembrie anul trecut mi-a reaparut intr-o forma agravanta. Indiferent ce unguent sau ce picaturi folosesc, efectul este efemer, iar pielea din jurul ochilor ramane la fel de inestetica: rosie, zbarcita si uscata. Din septembrie si pana acum am incercat, la indicatia medicului, tobradex, floxal, betabioptal (unguente), iar acum folosesc spersalerg si spersadex-picaturi, insa pielea nu se intinde, nu isi revine. Dintre toate, pe parcursul tratamentului, mi-a fost mai bine cu Tobradex, dar dupa ce nu am mai folosit, pielea la fel de inestetica a devenit. Nu ma machez in jurul ochilor si nu folosesc nicio crema, ma spal in jurul ochilor cu sapun pentru copii si indiferent de ce medicament local folosesc, nu se vede decat o ameliorare efemera. Va rog, ce mi-ati recomanda si cam cat trebuie urmat tratamentul?Am tot citit pe instructiuni, ca nu trebuie folosite timp indelungat. Precizez ca am facut si un proba de secretie, dar rezulatul a fost negativ.
Va multumesc
4 comentarii
0
05-01-2010, ora 12:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Ruxandra,

daca vrei sa te vindeci singura sansa este sa faci un tratament homeopat la un medic cu experienta.
Cu medicamente chimice astfel de afectiuni sunt foarte des nevindecabine. Nu este de mirare ca nu te vindeci ci de fapt aproape regula. Un caz asemenator aici:
forum.romedic.ro/prod/conjunctivita_-_vindecare_032199.html
Ti-am trimis o lista cu niste cabinete. Da un click pe "modificati profilul dvoastra"
0
08-02-2010, ora 20:37
rasapi
Nu este medic/terapeut
rasapi
Buna Scarface,

am citit mesajele Taniei si sunt foarte interesata sa ajung si eu la acel homeopat.
de aproape jumatate de an ma chinui cu aceasta blefarita si toti incearca sa ma linisteasca spunandu-mi ca e o boala cu care trebuie sa traiesc toata viata. problema e ca tratamentele medicamentoase prescrise de oftalmologi dau rezultate pe moment, insa in 7-10 zile, boala repare si e mai grava.
te rog mult sa ma ajuti si pe mine cu recomandarea acestui dr. homeopat.
multumesc mult de tot.
0
24-02-2010, ora 23:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Rasapi, scrie-mi un email te rog.
0
25-02-2010, ora 10:06
ruxandrica
Nu este medic/terapeut
ruxandrica
Buna !

Multumesc Scarface. Ma tratez de ceva timp la un medic homeopat din Ploiesti, unde locuiesc. Imi este mult mai bine, stiu ca eu un tratament de lunga durata, dar se vad ameliorari. Dumneazeu sa-ti rasplateasca cum stie El mai bine !

Pentru Rasapi: desi medicul homeopat nu mi-a recomandat, eu folosesc in jurul ochilor crema de galbenele de la Dr. Baciu (e cea mia buna de pe piata). Mie mi se usca pielea in jurul ochilor, dar acum cu crema si cu picaturile recomandate de medicul homeopat e muuuult mai bine. Sigur o sa reusesti ! Bafta !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: