Indepartare aluna de pe fata | Forumul Medical ROmedic

Indepartare aluna de pe fata

09-10-2011
georgianna21
Nu este medic/terapeut
georgianna21
Buna ziua,
Problema mea e urmatoarea: pe obrazul drept, exact in mijloc, am o aluna dobandita din nastere, destul de maricica, diametru de 1-1.2 cm. Nu ma deranjeaza decat estetic, nu are forma sau culoare neobisnuita. Intrebarea mea este daca este posibila scoaterea acesteia, si mai mult, fara a ramane cu o cicatrice semnificativa pe fata.
Stiu ca trebuie o consultatie inainte, dar vreau mai intai un sfat de la dumneavoastra.
Va multumesc!
5 comentarii
0
09-10-2011, ora 14:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Da, mergeti la o clinica de Chirurgie Plastica. Eu va recomand Clinica de Chirurgie Plastica; Microchirurgie Reconstructiva -Spitalul Universitar Bucuresti; numai bine
0
09-10-2011, ora 14:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ai cerut sfat..
d-na dr. ti la dat si asa sa faci...

iata sfatul meu (NU sunt medic):
acum 21 ani, sotul meu a avut ceva de genu...
am trimis analiza la Cluj si pe atunci dr..(nu-i mai retin numele)-director al Spitalului de oncologie, ne-a raspuns:

"TOT ce nu doare si nu creste, nu-si schimba culoarea.NU trebuie...umblat, zgandarit, ..trebuie lasat asa cum este" si ASA AM FACUT.

TU, familia ta si dr.tau..veti hotari.

Ti-am scris pt. ca, ai cerut "un sfat"...si iata..EU NU AS FACE NIMIC.

Iti doresc sanatate si fericire in viata.
0
09-10-2011, ora 14:31
georgianna21
Nu este medic/terapeut
georgianna21
Perfect adevarat si va multumesc pentru sfaturi. Dar cum in ziua de azi se pune mare accent pe aspectul fizic, eu ma simt mai mult decat complexata cu aceasta aluna. Din acest motiv vreau sa stiu exact daca o pot indeparta fara alte efecte secundare precum complicatii sau cicatrice...
Va multumesc inca o data amandurora!
0
09-10-2011, ora 19:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Stiu ca esti ff tanara,
DAR,
in viata NU doar aspectul fizic conteaza si, , ,
gandeste-te..poate ca, asta ti-e farmecul tau..
Cele bune,
0
29-09-2013, ora 17:32
Geo94
Nu este medic/terapeut
Geo94
Buna ziua, scriu aici in speranta ca imi poate da cineva cateva stafuri.
Pe partea dreapta a obrazului am o pata de culoarea unei alunite.si e maricica..:(.nu stiu daca e din nastere, problema este ca ma deranjeaza din punct de vedere estetic si in plus nu ma simt prea comfortabil sa zic asa deoarece sunt nevoita sa ma dau tot timpul cu fond de ten.Ma poate ajuta cineva cu un sfat? la cine ar trebui sa apelez? am 19 ani si nu vreau sa am toata viata pata asta pe fata.
Vreau sa stiu daca se poate indeparta si daca o sa raman cu semn.Vreau un raspuns cat mai repede, va rog frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •