Indicatii post operatorii polipi si amigdale -copil de 4 ani

01-02-2019
MogosN
Nu este medic/terapeut
MogosN
Buna ziua dle doctor, in cursul zilei de ieri baietelul meu de 4 ani a fost operat la spitalul Gr. Alexandrescu de amigdale (hipertrofice) si polipi pt a doua oara (in iulie 2018 mai fusese operat fara succes, la 3 luninerau refacuti). Am facut aceasta interventie la recomandarea medicilor avand in vedere ca facea foarte des infectie la amigdale, muci multi, otita medie seroasa. La externare recomandarea a fost vibrocil 3 pic×2/zi, nurofen si tandum verde. Seara, cand copilul s-a trezit dupa externare, am observat ca avea o nara infundata, nu putea respira pe nas, si ii curge nasul, secretii apoase. Am luat legatura cu dna dr care mi.a spus ca nu trebuie copilul sa raceasca timp de min 2 sapt. Spitatul era in carantina, noi nu am facut nimic altceva decat sa ne ferim pe cat am putut la iesirea din spital, insa banuim ca din cauza fluxului de temperatura cand calc, cand rece afara, el fiind putin traspirat, a racit putin. Nu manifesta alte simptome febra, varsaturi, doar secretii apoase. Dr mi.a recomandat paracetamol si sa.l lasam sa vedem cum evolueaza. Va rugam sa ne sfatuti si dvs ce avem de facut in sit aceasta. El acuza durere in gat, avand in vedere ca i-au fost scoase amigdalele ese ceva normal, dar din cauza aceasta refuza sa sufle nasul. Multimim
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: