Indreptare dinti

25-05-2018
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!
Doresc sa imi indrept dintii, dar exclud varianta aparatului ortodontic, deoarece am purtat de 2 ori(unul mobil si unul fix), dintii s-au indreptat, dar nepurtand gutiera regulat, dintii au revenit la forma initiala si nu stiu daca o sa ma tin de purtatul gutierei atat de mult timp in cazul in care voi pune alt aparat.
Ce variante imi recomandati?
Este posibil sa nu se umble si la dintii de langa?
Multumesc!
Link poza : https://ibb.co/d9Gt6T
7 comentarii
0
25-05-2018, ora 08:19
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Cea mai buna solutie este aparat ortodontic fix iar dupa terminarea tratamentului imobilizare permanenta cu fir metalic pe partea palatinala a dintilor.
0
25-05-2018, ora 11:17
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Alte variante in afara de aparat ortodontic? Se pot pune coroane sau fatete la dintii mei, iar la final sa fie complet drepti? Aceasta procedura ar insemna si umblarea la alti dinti?
Multumesc pentru raspuns.
0
25-05-2018, ora 12:02
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Nu sunt alte variante.
Dintii dvs au radacina crescuta stramb si asta se rezolva doar cu aparat.
0
25-05-2018, ora 12:05
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc!
0
30-05-2018, ora 13:19
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
si inca o recomandare, daca va decideti sa purtati din nou aparat, neaparat sa purtati contentia de dupa pentru ca altfel nu faceti altceva decat sa va invartiti intr-un cerc vicios care nu va va avantaja deloc si dintii vor recidiva si muta pe pozitia defectuoasa din nou.
0
01-06-2018, ora 21:37
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna seara! Contentia fixa se poate pune si pe arcada superioara, mai exact pe incisivii laterali? Am cautat si am gasit doar poze cu contentie pe arcada inferioara.
Cat se poarta aceasta contentie?
Multumesc frumos!
0
03-06-2018, ora 09:46
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
se poate pune si pe arcada superioara. Contentia e recomandata sa se poarte toata viata, oricum difera foarte mult si in functie de ceea ce am tratat cu aparatul.Sunt cazuri in care nu se poarta decat cateva luni sau ani sau dublul timpului in carea ti purtat aparatul.
Acest lucru trebuie sa vi l recomande ortodontul care v-a condus tratamentul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul