infecite urinara | Forumul Medical ROmedic

infecite urinara

16-04-2007
uff
Nu este medic/terapeut
uff
de 2 saptamani am problema cu cistita, am tratat initial cu ciprofloxacin si n am mai avut jena vezicala, dar am ramas cu o usturime postmictionala(dar capacitatea vezicala era normala, pot tine urina si 4 ore). AM fost la medic si mi a depistat candidoza vezicala, am tratat o cu gynofort si ketoconazol timp de 5 zile, medicul spunandu mi ca usturimile postmictionale ar putea fi date de candida. Cu toate acestea eu inca mai am usturimi dupa ce urinez. Ce as putea face? Multumesc!
4 comentarii
0
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca ai candidoza dupa tratamentul cu ciprofloxacin, cred ca ar trebui sa urmezi un tratament cu fluconazol (Flucoric, Mycosyst, Diflazon, etc.), caps de 50 mg, cate o capsula pe zi, 7 zile. Concomitent introdu intravaginal un ovul de Lomexin, in una din cele 7 seri. Pentru ameliorarea usturimilor poti utiliza No-spa, 1 cp de 2-3 ori pe zi, la nevoie.
0
17-04-2007, ora 00:00
uff
Nu este medic/terapeut
uff
multumesc din suflet! Problema e ca eu am tratat candida si nu am obtinut nici o ameliorare in urma tratamentului. Ma gandeam sa merg la un cabinet de urologie sa mi fac niste analize.
0
18-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este bine si asa!
0
10-06-2007, ora 00:00
bobutza
Nu este medic/terapeut
bobutza
Ai putea face o analiza de urocultura.Poate nu ai folosit antibioticul potrivit.Si mie mi s-a spus la fel, am tratat candidoza si nimic usturimile au reaparut.Mi s-a spus sa merg si la ginecologie si nimic.
Abia dupa ce am luat antibioticul recomandat in antibiograma mi-a trecut.Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •