infectie cu ureaplasma?

03-09-2011
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
acum trei luni jumate am avut un avort spontan finalizat cu chiuretaj, , la 2 zile de la interventie ma durea rau piciorul si-mi amortise parca nu-l mai simteam, mi sa dat antibiotic tetraciclina 7 zile mai ma lasat durerea de picior dar au incepeut durerile de ovare...mi sa pus diacnostic de anecxita de unde nu stiu sa spun ca as fi racit dar am prins o sensibilitae mare la fricg..in final iar 2 luni de antibiotice amoxicilina de data aceasta si ovule dureri de ovare si acum si de burta de simt ca pic jos..m-am hotarat sa-mi fac analize amanuntite m-am informat pe internet ce si cum ca doctorul meu doremea in izmene si am aflat ca as avea infectie cu ureoplasma, , , , , intrebarea mea este daca tot am luat 3 luni antibiotice si cred ca am bacteria de cand cu chiuretajul de ce nu a disparut???este asa de periculoasa si la ce antibiotic raspunde ca sa scap o data de ia ????
si sotul meu trebuie sa faca tratament in acelas timp??
5 comentarii
0
04-09-2011, ora 17:44
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Ce fel de analize ai facut la secretie?Anexita nu este data de raceala la ovare, cum se spune in popor, ci data de o infectie, care provoaca inflamatie..analizele pt depistarea anexitei, este analiza de culturi din col si separat, ureaplasma, mycoplasma si clamydia..daca ai facut aceste analize si ti-a gasit ureaplasma, trebuia sa-ti fi facut si o antibiograma, ca sa vezi exact antibioticele, la care virusul este sensibil..partenerul trebuie sa faca si el tratament o data cu tine si protectie pe durata tratamentului, sau si mai bine ar fi daca se poate, abstinenta, pt a grabi procesul de vindecare..se prea poate ca Amoxicilina, sa o fi luat degeaba, sa nu fie eficienta..si trebuie sa iei concomitent cu antibioticul, un antifungic, pt a preveni aparitia candidei..
0
11-09-2011, ora 01:38
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
ms mult de raspuns..da sa facut si o antibiograma cu un spectru mai larg la care ar raspunde aceasta lipitoare mi sa dat 10 zile de doxiciclina si mie si sotului//ovule pt celebra candida
si inca un unguent..acuma astept sa-mi vina menstra ca am inteles ca-i mai bine sa faci tratmentul atuncii/// mai am si eu o intrebare:ce analiza pot sai fac sotulu dupa terminarea tratamentului ca sa vad daca santem amundoi ok...ca am intrebat doctoru daca se poate face o spermograma pt asa ceva si a pufnitt pfiuude parca cine stie ce as fi zis??????
0
12-09-2011, ora 03:44
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Spermograma este acea analiza care se face pt a vedea daca barbatul are probleme cu fertilitatea, mobilitatea spermatozoizilor, etc..nu cred ca este nevoie sa faca si partenerul analiza, am avut si eu, si ne-am tratat cu doxiciclina, cam asta este tratamentul de baza, eu am scapat din prima..am intrebat medicul daca e necesara o analiza pt partenerul meu si a zis ca nu e nevoie..trebuie sa repeti analiza dupa 10 zile de la intreruperea antibioticului, sa vezi daca ai scapat..succes
0
16-09-2011, ora 01:55
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
ms mullt de raspuns am inceput si eu tratamentul si sper sa scap si eu din prima:)ca ami doresc tare mult un bebe avand in vedere ca prima sarcina am pierdut-o acum patru luni nu stiu daca am avut bacteria in nainte si din cauza asta sa se fi produs avortul dar cert e ca toate durerile pe care leam avut ma face sa cred ca am luat bacteria dupa chiuretaj...mai am o intrebarea cam cat trebuie sa fie valoarea normala la ureaplasma ca m-am documentat o tura si am vazut ca ea face parte din flora vaginala si numai daca se inmulteste in exces face ravagii...mie la analiza mia iessit 10 la puterea5...tie la analiza cat tia iesit???
0
16-09-2011, ora 16:12
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Tot asa mi-a iesit si scria pozitiv..cand scapi de ea scrie negativ sau absent pe buletinul de analiza..este posibil de la ureaplasma sa fi pierdut sarcina..oricum vb si cu medicul tau despre asta si ce este de facut in continuare..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •