infectie dupa protezarea unei coronite? | Forumul Medical ROmedic

infectie dupa protezarea unei coronite?

25-03-2010
taniusataniusa80
Nu este medic/terapeut
taniusataniusa80
Buna ziua! VA rog frumos sa-mi raspundeti la o intrebare foarte complicata pentru mine. Mi-am pus o coronita din ceramica, dupa ce a fost fixata si a trecut anestezia, am avut 2 zile de cosmar de durere pe toata partea fetei unde mi sa pus proteza (cap, nas, ochi ), dureri insuportabile care nu treceau cu nici un fel de remediu.
Am mers la stomatolog, am facut radiografia la toata dantura si la un dinte mi s-a spus ca este o inflamatie usoara la apix, , si s-a facut puroi linga gingie si proteza pusa, mi s-a spus sa beau antibiotice si o saa mi treaca, intradevar peste 3 zile mi-a trecut puroiul din fata(adica intere dinte si gingie care se vedea cu ochiul liber si eu il scurgeam permanent) dar ma doare nu pot calca pe ei, dintele este foarte bine plombat, nu este nici o probleme cu canalele, dar inainte de am proteza dintii tot dintele asta a avut pe gingie o punguta cu puroi, pe care medicul mi-a tratat-o, adica mi-a tratat dintele mi-a fost replombat, am facut dupa aceea radiografie si era perfect, dar m-a durut si el rau, dar a trecut peste 1 saptamina, am inteles ca asa ceva este normal pentru ca dintele era foarte grav bolnav.
Deja am 1 saptamina de cind coronita este pusa, dar eu nu pot calca pe ei, ma doare (ce- i drept mai putin, dar tot ma doare), si tot ma doare foarte rau capul, ochii, neurologul a spus ca s-au atins nervii periferici a fetei.
Raspundeti-mi va rog, ce inseamna acest lucru, si intradevar este normal asa ceva?
3 comentarii
0
25-03-2010, ora 22:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
trebuie reintervenit pe dintele respectiv...ori cu tratament endodontic...ori rezectie apicala!
0
27-03-2010, ora 15:32
taniusataniusa80
Nu este medic/terapeut
taniusataniusa80
D. Doctor Va multumesc mult pentru raspuns.
0
26-07-2019, ora 21:48
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Dat jos coroana si reintervenit sau prin coroana doar in cazul in care nu aveti pivot
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •