Infectie in ureche

08-05-2013
Natalia Rusu
Nu este medic/terapeut
Natalia Rusu
Buna ziua dn Doctor, va ramin recunoscatoare daca ma puteti ajuta, am fost la citiva medici dar totul fara rezultat. Am o infectie in ureche care-mi produce mincarimi si iritatii insuportabile...ajung pina la singe uneori pina imi linistesc mincarimile...pina acum era doar in interiorul urechii, acum sa inceput a extinde si in exterior...Am trecut un diagnostic...e o infectie...mi sau dat mai multe tratamente nimik nu m-a ajutat...aveti dvs un sfat pentru rezolvarea problemei mele?
10 comentarii
0
09-05-2013, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la ce medici ai fost ORL sau Dermato?
2 ati citit pe forum sfaturile care le.am mai acordat la aceiasi problema ?
3 care sunt tratamentele administrate
4cum ingrijesti urechile ?
0
09-05-2013, ora 14:51
Natalia Rusu
Nu este medic/terapeut
Natalia Rusu
Am fost la orl, ultima data mi-a prescris sol. neladex si unguent befogen, befasol, posibil sa gresit un pic denumirea ppreaparatelor, nu prea inteleg scrisul.
0
09-05-2013, ora 15:12
Natalia Rusu
Nu este medic/terapeut
Natalia Rusu
Si, da...am citit pe forum sfaturile dvs, dar nu sunt pentru problema mea...nu am fost racita de mult timp, iar mincarimile sunt zilnice seara in special. Dupa ce scarpin urechea lasa un lichid.
0
09-05-2013, ora 15:17
Natalia Rusu
Nu este medic/terapeut
Natalia Rusu
Pentru ingrijirea urechii folosesc betisoarele, foloseam apa cu sapun dar mediul a spus a ca nu trebuie sa folosesc pt cca poate fi o infectie, alergie la unu din produse...cind urechea formeaza rana folosesc un unguent care o usuca si o curata de infectie dar mincarimile apar repede din nou.
0
10-05-2013, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai citit ce trebuia
cauta otira externa. otita micotica.
o sa intelegi ca nu se folosesc betisoare si pentru vibdecare tre sa creezi conditii npropice microbilor
sa o speli jumai cu sol de alcool si sa usuci dupa cu uscatrul de par
0
10-05-2013, ora 20:18
Natalia Rusu
Nu este medic/terapeut
Natalia Rusu
multumesc mult...
in loc de alcool pot folosi peroxid de hidrogen?
0
13-05-2013, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
se foloseste apa oxigenata.. numia in cazul cand sunt secretii abundente si trebuei inlaturate.. in rest ca si tratament de uscat urechea solutiile de alcoo sunt mai indicate
0
13-05-2013, ora 09:47
Natalia Rusu
Nu este medic/terapeut
Natalia Rusu
Multumesc mult...
0
21-08-2016, ora 04:30
Crengutz
Nu este medic/terapeut
Crengutz
Buna seara, am de cateva zile o durere la atingerea urecchii drepte, ca si cum in interior ar fi fost un cos, o zgarietura, astazi, in schimb, nu mai doare dar s a infundat, ca si cum ar fi cu apa, desi nu m am spalat pecap sau in ureche.M am speriat si am inceput sa iau un antibiotic, zinat pastile, pana luni cand gasesc un medic ce as putea face?Mentionez faptul ca nu doare dar ma deranjeaza senzatia de ureche plina.
Multumesc anticipat.
0
21-08-2016, ora 20:17
Crengutz
Nu este medic/terapeut
Crengutz
Eh, sunt putin mai bine, nu mai simt lichid in ureche, probabil incep meficamentele sa si faca efectul.(am pus astazi si cateva de picaturi de apa oxigenata, apoi am uscat bine dupa cum am citit aici).
Oricum am programare maine la medicul de familie pentru baiatul meu(v am scris si despre ac problema la un alt subiect: Rinita subacuta) si am sa o rog sa mi dea si mie o trimitere pt. Orl.
Daca pana atunci ne puteti ajuta cu ceva sfaturi v as fi foarte recunoscatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.