Infectie postauriculara

31-03-2020
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!

Multi ani am avut chisturi sebacee postauriculare bilaterale care se infectau des si curgea din ele un lichid galbui. M-am operat acum 3 ani si am scapat de acele chisturi care se infectau. O singura data mi-a mai aparut o mica infectie la urechea stanga in urma cu 2 ani care a trecut imediat.
La urechea dreapta s-a curatat mult mai bine, nu a cusut si s-a drenat foarte bine. La urechea stanga a cusut si chiar imediat dupa operatie am observat ca mai sunt doua umflafuri mici(una este vizibila unde apareau chisturile si una aproape de zona chisturilor dar nu este vizibila, doar se simtea o biluta mica de 2-3mm permanent.
Acum, biluta aceea mica s-a infectat si s-a marit, curge un lichid galbui din ea, ma si doare. Nu este in acelasi loc unde apareau de obicei chisturile, este destul de aproape de gaura de cercel a urechii.(chisturile apareau PE PIELEA din spatele urechii, jos).

Problema este ca simt si o umflatura pe osul mastoidian, nu stiu daca este ganglion sau Mastoidita, de aceea ma ingrijorez mai mult. Umflatura este foarte putin vizibila, se vede putin in poze in partea de sus a urechii, exact langa cicatricea operatiei. Este putin greu de explicat pentru ca urechea a fost taiata la operatie pe verticala pe o linie destul de lunga, asadar urechea arata aproximativ la fel si cand nu este vreo infectie si anume partea de jos a urechii, unde se vede roseala aceea si mica umflatura din pielea din spatele urechii este mereu. Mai sus se vede taietura, unde in dreptul ei simt si posibilul ganglion acum, singurul lucru nou este langa gaura de cercel acea umflatura(care era o biluta mica) din care curge lichid si posibilul ganglion in partea superioara.

Nu am purtat cercei in toata aceasta perioada de timp. In urma cu 3 saptamani am inceput sa port iar cercei, micuti, din aur alb. Posibil sa fie acest lucru cauza infectiei?
Folosesc Betadina si Baneocin de ieri seara.

Este o urgenta medicala? Nu as vrea sa merg la dr. in aceasta perioada avand in vedere aceasta pandemie.

Ce imi recomandati sa iau? Poate fi vorba de mastoidita?

Va multumesc!

Atasez poze:

https://uploadimage.ro/4Gsk/1FC9BE93-AEB6-42BB-9D40-9291375F1EEB.jpeg

https://uploadimage.ro/4Gsj/3E2A3A69-665F-4CF4-8BF8-7AB82CA5D4C3.jpeg
4 comentarii
0
31-03-2020, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sunt cicatrici normale post interventie
2 trebuie sa te speli des pe maini..si sa NU pui mana pe fata si ureche..deloc.. niciodata
3 nu te examinezi in gat, nas si dupa ureche daca nu ai studii medicale..asta duce la stres inutil si tratament la psihiatru cu frica de boala
4. Ai o piele de prosta calitate...de asta ai facut acele chisturi. Calitatea pielii tine de Sistemul limfatic si INTESTINE.. acolo e problema ta de baza
Renunta la Laptele de Vaca, Toate dulciurile care contin Aluat cald, creme si lapte praf..
Mentii un regim corect cu 3 merse regulate pe zi..cu multa apa si ceaiuri calde.. faci ordine in Digestie si n-o sa mai ai probleme nici la piele nici la alte organe..fiindca si sangele care alimenteaza corpul..tot in Intestine se face !!! din ce pui Tu in farfurie
0
31-03-2020, ora 12:45
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc!
Si cu infectia ce fac? Curge din umflatura aceea un lichid. Raman la Betadina si Baneocin sau iau si antibiotice oral?
Este necesar sa merg la doctor acum?
0
01-04-2020, ora 08:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci 7 zile.. de 3 ori pe zi acsta procedura
1. stergi bien acolo cu apa Oxigenata
2. dupa dai acolo cu Alcool iodat

atat. Nu dai apa acolo
daca apare durere si inflamatie
poti sa ei pe gura Ciprofloxacina de 500 mg la 12 ore 10 zile
0
02-04-2020, ora 02:16
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Va multumesc!
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: