Durere persistenta in spatele urechii

17-01-2019
Trytest
Nu este medic/terapeut
Trytest
Fetita mea de 10 ani se plange.ca o doare permanent in spatele urechii, pe toata lungimea osului. Zona este umflata. Am fost la ORL de mai multe ori si ne-au spus ca urechea este ok si nu este nici o problema la nivelul urechii. Am fost si la endocrinolog, am facut analize pentru tiroida si au iesit ok. Precizez ca nu are nici probleme stomatologice. Zona din spatele urechii cateodata este mai umflata, cateodata mai putin umflata. Dar, umflatura este permanenta si dureroasa. Ne confruntam cu aceasta problema de vreo 4 luni si inca nu avem un diagnostic. Va rog frumos daca ne puteti ajuta cu in sfat medical. Multumesc
4 comentarii
0
18-01-2019, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acolo se prind muschii faringelui
vedeti daca nu este o faringita provocata de citrice, sucuti, mancare cu otet, lamai.. care irita gatul implicit si muschii gatului
0
20-01-2019, ora 11:23
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Trebuie sa-i faceti o rodiografie de mastoida sau o tomografie((CT)= poate sa fie inflamati niste ganglioni din spatele urechii sai o infectie a osului mastoidian unde este urechea interna sau poate fi un chist suprainfectat(daca zona este si rosie si calda).
Deci trebuie un examen Orl mai amanuntit + tratament
si cu antibiotic.
Sanatate,
E.Latcan
0
14-02-2019, ora 20:23
Trytest
Nu este medic/terapeut
Trytest
Buna ziua. Am fost la 3 medici Orl si in afara de o simpla consultatie, palpare si folosind instrumentele de orl din cabinet, nici unul nu ne-a indrumat spre o tomografie. Si, tomografia nu se poate face la copil decat cu bilet de trimitere.Locuim in Cluj, dar din pacate nu am gasit nici un medic care sa faca investigatii amanuntite pt a afla cauza durerii. Ni s-a spus chiar.ca ar fi o reactie de la detergent. Asta era in decembrie. Am schimbat detergentul, dar e la fel. Acuma o sa reluam vizitele la cabinetele de orl, sperand ca totusi o sa rezolvam problema, pt ca durerea si umflatura persista. Poate ne puteti recomanda un medic. Multumim
0
13-06-2022, ora 20:50
Madalinaaa22
Nu este medic/terapeut
Madalinaaa22
Bună ziua ati rezolvat problema ? Și fetita mea de 3 ani acuza dureri de ceva vreme am fost la 3 medici orl plus neurologi am făcut Și Ct și încă nu am aflat cauza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •