sindrom iritativ uretral

21-02-2016
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna.am ceva probleme legate de tractul urinar, mai mult in zona uretrei unde simt deseori iritatii, intepaturi, o mica secretie, disurie, prurit..am fost la urolog si mi a spus ca am vezica hiperactiva si ca ma irit din cauza alimentatiei si bauturilor gen cafea, sucuri.am fost si la ginecolog si mi am facut un papa nicolau si analize de urina.rezultat satisfacator, nu mi a iesit absolut nimic vaginal si nici in urina desi mi s a parut cam tulbure.mentionez ca am un fibrom uterin cu fenomene de compresie si mi s a spus ca de la fibrom am mereu senzatia de infectie urinara.de cateva luni mi a aparut si un chist chiar langa uretra, alb, care nu creste in volum, iar medicul mi a spus ca e chist sebaceu.intrebarea mea este ce ar trebui sa fac?sa merg din nou la urolog, sa mi faca o analiza de secretie din uretra, sau se poate face si la ginecolog treaba asta?si daca exista tratament pt chistul respectiv sau e necesar sa l scot chirurgical?.problemele astea ar putea fi si din cauza dereglarilor hormonale, premenopauza?mentionez ca am 45 de ani.
6 comentarii
0
22-02-2016, ora 17:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca fibromul produce fenomene de compresie in jur de ce nu te operezi?Se parea ca asta este cauza problemelor tale, mereu vei avea neplaceri...De cand ai acest fibrom?
0
22-02-2016, ora 23:35
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
de vreo 6 ani...dar e ciudat ca anul trecut era de doar 2 cm iar anul asta e mare cat uterul.e posibil sa creasca atat de repede?si pe uretra de acolo imi vin problemele?
0
23-02-2016, ora 18:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa creasca mai repede in ultimul an, mai ales datorita dezechilibrului hormonal creat de premenopauza. Iar problemele urinare tot de acolo vin.Mergi cu trimitere la un ginecolog, vezi ce spune, si daca si el te sfatuieste ca si mine, nu te teme, opereaza-te.
0
24-02-2016, ora 19:38
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
mi a spus deja ca trebuie sa ma operez.acum o sa mai merg la un consult la alt medic si daca imi spune la fel o sa ma operez.dar cu acel chist ce fac?nu exista tratament?mi s a spus ca e un chist sebaceu
0
26-02-2016, ora 19:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Acum lasa in pace acel chist, nu el iti face probleme.mergi cu incredere, cu curaj la operatie si vei mai vedea dupa ce e de facut...Nu amana prea mult, cauta un ginecolog si te interneaza.
0
27-02-2016, ora 22:52
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
doamna doctor, m am uitat cu oglinda pe uretra si am vazut ca am ceva inflamatii ca doi saculeti...e normal sa fie asa?chiar pe peretele uretrei.tot de la fibrom sa fie?pt ca eu cu uretra am probleme...ma inteapa ma ustura uneori chiar ma doare...unde sa merg, la ginecolog sau la urolog????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: