Proeminenta pe obraz

02-03-2016
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Este de diametru cam 2 cm si 0.4 cm inatime. Are cam 3 ani ; Amfost in 2014 la medic dermatolog si mi-a spus ca est un chist sebaceu.
Locul respectiv a stat linistit pina acum 3 zile. Nu stiu de ce, ca nu am fortat nimic, cind m-am spalat pe fata am simtit ceva anormal pe piele. intre timp, pielea s-a tumefiat in partea inferioara a proeminentei si a devenit sensibila la atingere. parca s-a si mai umflat un pic.
Nu stiu ce sa fac. Nu stiu ce urmeaza.
10 comentarii
0
02-03-2016, ora 19:22
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna seara! In cazul in care este un chist sebaceu este posibil sa se fi inflamat sau sa fie in curs de abcedare. Mergeti la un dermatolog care face si interventii chirurgicale. Este posibil sa aveti nevoie de tratament antibiotic si/sau de o evacuare chirurgicala a chistului.
0
03-03-2016, ora 13:12
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Am fost astazi, conform unei recomandari date de un dermatolog, la medic chirurgie. Stupoare ; mi-a spus ca in zona chirurgiei generale nu au voie sa se atinga de fata.!? Sa ma duc la zona de chirurgie maxilo-faciala sau chirurgie plastica. ???

Dermatolog care face interventie chirurgicala ? Cum sa il gasesc ?
0
04-03-2016, ora 13:00
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Am ajuns la inca 2 dermatologi si ambii mi-au recomandat acelasi lucru ; catre chirurg plastician.
Acest tip de chirurg, sint 3 in tot orasul. nu stiu daca in judet sint mai multi.
Am reusit sa ajung la chirurgul respectiv, care in prima etapa mi-a dat tratament cu antibiotice.
La intrebarea cit dureaza, adica cite zile de spitalizare, nu am capatat raspuns clar.
Normal, cit ar trebui sa dureze?
0
04-03-2016, ora 17:00
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Excizia/evacuarea chistului sebaceu se poate face de catre un chirurg plastician sau de un dermatochirurg.
Referitor la tehnica folosita, precum si cat dureaza si sub ce forma de spitalizare decide medicul sa faca aceasta interventie, aceste informatii vi le poate da doar medicul care face interventia. In principiu nu dureaza foarte mult, durata se coreleaza cu dimensiunea si nu este obligatorie internarea, se poate face si in sistem ambulator. dar asta decide chirurgul.
0
05-03-2016, ora 13:13
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Sint periculoase ? Chistul are acum cam 3cm diametru si 1.5 cm grosime. De cind am luat oxacilin, inflamatia s-a mai linistit. Extractia lui va fi dificila ?
Chirurgul trebuie sa aibe specializare in aceste chisturi sau se considera o operatie banala cu sansa maxima de reusita ?
0
06-03-2016, ora 13:59
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Am citit, ca exista si posibilitatea de excizie chist in regim ambulatoriu, cu tehnica cu laser. Este neclar insa care ar fi conditiile de acceptare din punct de vedere al starii chistului. Tehnica acesta se poate aplica pentru cazul meu, adica chist de 35mm diametru, 15 mm inaltime si infectat ?
0
07-03-2016, ora 20:57
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Excizia unui chist nu este in principiu o operatie complicata si nu necesita o "specializare" pentru asa ceva. Devine mai problematica atunci cand exista infectie cu inflamatie, insa o cura antibiotica reduce riscurile. Atunci cand exista inflamatie camasa chistului devine mai greu de decolat de tesuturile inconjuratoare si exista risc de recidiva; de asemenea inflamatia poate face ca anestezia sa nu "prinda" corespunzator. In ceea ce priveste dimensiunea, din punctul meu de vedere, tehnic, chisturile mari sunt mai usor de excizat decat cele mici (atata timp cat nu sunt inflamate). In ceea ce priveste laserul, aceasta tehnica se aplica cel mai bine chisturilor mici, insa daca vreti o evaluare personalizata pentru cazul dumneavoastra trebuie sa va vada un medic care face acest tip de interventie si sa decida daca va poate face sau nu.
0
08-03-2016, ora 14:30
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Am inteles.
Cind se tine gheata pe chist, se poate intimpla sa se deterioreze pielea chistului cind aplicam gheata ? adica daca tinem prea mult ?
0
09-03-2016, ora 23:53
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Ma indoiesc ca rezistati sa tineti atat de mult gheata pe o arie atat de sensibila ca fata.
0
10-03-2016, ora 16:15
popo
Nu este medic/terapeut
popo
Am inteles.
Zonele tumefiate/inflamete din jur banuesc ca sint de la infectie. In cit dupa excizie se vor normaliza ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: