Infecție urinară

19-12-2022
Florinaioana11
Nu este medic/terapeut
Florinaioana11
Buna, problema mea a inceput prin luna August, cand intr-o dimineata m-am trezit cu usturimi si mâncărimi in zona vaginului. Aceste simptome erau prezente atat la urinare cat si pe parcursul zilei. Am fost la farmacie unde mi s-a recomandat cervugid ovule si fluconzol, spunându-mi ca este vorba despre o candidoza. Dupa tratament acele simptome de mâncărime au trecut, însă durerile de spate si la urinare inca erau prezente si uneori chiar si usturimi la urinare. Am fost la medicul de familie care mi-a recomandat sa merg la urolog pentru investigații, spunându-mi ca am infecție urinară ( mi-a facut un test rapid pentru depistarea infecție). Am mers la medicul urolog cu o urocultura ( care a iesit neconcludenta ) la ecografie mi s-a depistat nisip la ambii rinichi si vezica urinară inflamata. De atunci tot imi da pe antibiotoc si alte medicamente, însă inflamația tot acolo este si unele simptome imca le mai am ( uneori simt durere la urinare si raman cu o senzație de urinare incompleta. Deseori simt o senzație ca si cum s-ar contracta vezica care este asemănătoare cu o înțepătura care vine la pachet cu senzația de urinare. Acest simptom este prezent imediat dupa urinare iar dupa maxim o ora de la urinare acel simptom dispare. Menționez ca nu am pierderi de urina ). Din nisip am eliminat ( mai am foarte putin in rinichiul drept ).am decis sa schimb si medicul deoarece simt sa nu ajung nicaieri daca iau medicamente fara nici o analiza. Ar putea fi vezica urinară inflamata si din cauze ginecologice ( uneori simt ca si o arsura sau înțepături la nivelul vaginului care nu dureaza numai cateva secunde)?
1 comentarii
1
24-12-2022, ora 11:58
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Dupa cum ati descris problema, se pare sa fie vb despre o infectie urogenitala..fie cu flora banala patogena, fie cu flora oportuna ( conditionat-patogena) !
Ar fi cel mai corect sa schimbati medicul si sa faceti urmatoarele invetigatii :
- analiza generala urina, urocultura
- insamintarea bacteriologica din vagin
- biochimia singelui + ureea si creatinina, acid uric
- ecografia aparat urogenital si organe ginecologice..

Astfel veti depista cauza..infectia...si sursa infectiei + organul afectat.

Succese va dorim si multa multa sanatate !

Cind rezolvati, dati si noua de stire cum va simtiti !

Sarbatori FERICITE !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: