Infectie urinara care nu trece | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara care nu trece

18-11-2020
IoanaGrt
Nu este medic/terapeut
IoanaGrt
Buna seara,
De 5 zile ma confrunt cu o infecție urinara suparatoare.Simptomele au fost nevoie permanentă de a urina, si usoara usturime.Am luat Nolicin, azi e a 5-a zi, am mai luat Uractiv Forte, dar se pare ca nu trece.Ce alt antibiotic as putea sa mai incerc, exclus clasa penicilinelor pt ca sunt alergica.Medicul de familie a spus sa iau Tavanic, dar am citit prea multe pareri proaste despre efectele lui adverse, deci nu il voi lua.Urocultura am citit ca nu se poate face daca sunt pe tratament cu antibiotic in prezent.Ce as putea lua, si oare trebuie sa fac pauza intre antibiotice, sau pot continua alte 5 zile?De regula cu Nolicin imi trecea altadata in 2 zile, dar acum nu isi face efectul.Va multumesc!
2 comentarii
1
19-11-2020, ora 11:59
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca simptomele sunt doar de cistita, faceti 2 zile pauza de antibiotic si recoltati o urocultura. In aceste 2 zile puteti lua ibuprofen pentru simptome. Apoi pana la rezultatul uroculturii puteti incerca alt tratament empiric (fosfomicina, biseptol sau nitrofurantoin). Probabil ca bacteria este rezistenta la norfloxacina. Este posibil sa fie rezistenta si la alte antibiotice, de aceea trebuie urocultura cu antibiograma.
0
19-11-2020, ora 15:14
IoanaGrt
Nu este medic/terapeut
IoanaGrt
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.