infectie urinara cu E Coli | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara cu E Coli

29-05-2013
fulgermihaela30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
fulgermihaela30@yahoo.com
Buna ziua 1Am un baiat de 16 ani, acum 6 zile a urinat sange, i-am facut tratament cu Cefort si Gentamicina i.v., 5 zile azi a iesit urocultura care imi spune :E COLI 100000, cu ce as putea trata in continuare ? Este bun Norfloxacin ? V-as ruga sa primesc cat mai repede raspuns! la cate zile dupa tratament pot relua Urocultura ? Va multumesc !
5 comentarii
1
29-05-2013, ora 22:32
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Identificarea germenului patogen intr-o cultura este urmata de furnizarea antibiogramei. Deci, continuarea tratamentului infectiei urinare cu E. coli se realizeaza conform antibiogramei, administrand unul dintre antibioticele la care bacteria este sensibila. Aceasta recomandare o face medicul care trateaza pacientul respectiv. Prima urocultura de control se recomanda la 7 zile de la initierea terapiei etiologice, urmatoarea la 14 zile, ulterior in functie de context. Multa sanatate!
0
05-06-2013, ora 08:30
fulgermihaela30@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
fulgermihaela30@yahoo.com
Multumesc pentru raspuns !
0
14-10-2013, ora 12:08
alina210
Nu este medic/terapeut
alina210
Buna ziua,
In urma rezultatului de la sumarul de urina si al uroculturii cred ca am o infectie urinara. Mai jos postez rezultatul analizelor.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste tratamentul.
Densitate urinara - 1022 -
PH - 5.5 -
Leucocite - - Negativ
Nitriti. - Pozitiv
Proteine - - Negativ
Glucoza - - Normal
Corpi cetonici - - Negativ
Urobilinogen - - Normal
Bilirubina - - Negativ
Hematii - - Negativ
Sediment urinar - Absente Leucocite, Prezenta Flora Bacteriana, Rare Celule epiteliale plate, Rar Mucus
Si la urocultura:
100.000 UFC Escherichia coli/ml urina
Antibiograma Enterobacterii- urocultura Tulpina : - Escherichia coli
Amoxicilina+Acid Clavulanic - SENSIBIL
Ampicilina - SENSIBIL
Ceftriaxon - SENSIBIL
Gentamicina - SENSIBIL
Imipenem - SENSIBIL
Levofloxacin - SENSIBIL
Nitrofurantoin - SENSIBIL
Norfloxacin - SENSIBIL
Trimethoprim /Sulfamethoxazol - SENSIBIL

Va multumesc mult!
0
14-10-2013, ora 17:16
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Bacteria identificata este sensibila la toate antibioticele mentionate de D-voastra. Stabilirea schemei terapeutice o realizeaza medicul curant. Multa sanatate!
0
05-05-2022, ora 14:42
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
E. Coli este o bacterie care colonizeaza intestinul gros și zona urogenitala la bărbați și femei.
Prezenta acestei bacterii in uretra nu este o problema dacă nu aveți simptome : dureri, mictii dureroase, senzații de arsura …
O problema este dacă in analiza generală de urina sunt prezente ( baterii + ) și ( leucocite mai mult de 3-5 in Cîmpulung De vedere ) iar la UROCULTURA se confirma E. Coli cu titlul mai mare de 10.*2 !!!!
In așa caz adresați-vă la urolog !
Sucese și multă sănătate va dorim !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.